PARTNER PORTALU
 • BGK

Kalisz, Gniezno i Ostrów Wielkopolski zmodernizują ratusze

 • PAP/JS    18 maja 2017 - 17:31
Kalisz, Gniezno i Ostrów Wielkopolski zmodernizują ratusze
Marszałek Marek Woźniak (fot.facebook.com)

W ostatnich miesiącach 2018 r. zakończy się renowacja i adaptacja na cele kulturalne pomieszczeń ratuszy w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Środki na przeprowadzenie modernizacji pochodzą w dużej mierze z funduszy UE.
• Umowy na realizację projektów z prezydentami trzech wielkopolskich miast podpisał w Poznaniu marszałek województwa Marek Woźniak.

• Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).

Marek Woźniak podkreślił, że realizowane inwestycje służyć mają zwiększeniu atrakcyjności ratuszy miejskich i udostępnieniu ich wybranych przestrzeni na cele kulturalne.

Przebudowa tzw. starego ratusza w Gnieźnie kosztować ma 9,89 mln zł. Projekt otrzymał ponad 6 mln zł dofinansowania.

"Budynek stanie się bardziej dostępny dla naszych mieszkańców i dla turystów. W starym ratuszu będą pracownie, sale wystawiennicze, będą sale koncertowe. Będzie też wspaniale wyposażona, historyczna sala rady miasta i historyczny gabinet prezydenta miasta" - powiedział w czwartek prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Jak dodał, obiekt ma być gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Dofinansowanie zostało przyznane w trybie pozakonkursowym w ramach Poddziałania 4.4.1 "Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu".

Samorządy miast Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego otrzymają wsparcie na przedsięwzięcia związane z zachowaniem, ochroną, promowaniem i rozwojem dziedzictwa naturalnego i kulturowego, które wpisują się w ramy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej.

Kaliski projekt obejmuje adaptację części pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu.

"Do Kalisza przybywa rocznie 300-500 tys. turystów pielgrzymkowych. Chcielibyśmy ich zachęcić do tego, aby obejrzeli ekspozycję w ratuszu, skorzystali również z możliwości zapoznania się z ofertą całej aglomeracji kalisko-ostrowskiej" - powiedział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Zakres prac obejmie cały budynek - od piwnicy po ostatnie piętro. Odnowione wnętrza ratusza mają stać się "atrakcyjnym miejscem prezentacji oferty kulturalnej, opartej na nowoczesnych technologiach multimedialnych, poświęconej dziedzictwu historyczno-kulturowemu miasta i regionu".

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przedsiewzięcie zakończy się w październiku 2018 roku. Przedsięwzięcie o wartości 5,88 mln zł otrzyma dotację 3,42 mln zł.

Wartość projektu ralizowanego w Ostrowie Wielkopolskim to przeszło 5,7 mln zł Miasto otrzyma blisko 4,9 mln zł dofinansowania.

W ramach przedsięwzięcia, parter miejskiego ratusza zostanie zaadaptowany na stałe wystawy: ekspozycję imitującą fragment ulicy miejskiej z początku XX w., oraz wystawę urządzoną w stylu dawnej kawiarni. Dodatkowo, w jednej z kamienic w śródmieściu powstanie multibiblioteka ze strefami muzyki, techniki, literatury czy filmu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.