PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 25 mln zł z UE dla Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej

  • PAP/EM    15 lutego 2017 - 14:31
Ponad 25 mln zł z UE dla Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej
Marszałek podpisał umowy na ponad 25 mln zł unijnego wsparcia z WRPO dla rozwoju Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej (fot. umww.pl)

• Ponad 25 mln zł trafi do Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej w ramach dofinansowania z WRPO i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).
• Pieniądze będą przeznaczone na poprawę jakości kształcenia zawodowego oraz na rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO) podpisał z prezydentem Kalisza Grzegorzem Sapińskim oraz starostą Krzysztofem Nosalem pięć umów, w tym pierwsze w tej perspektywie finansowej umowy o dofinansowanie w ramach ZIT dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (AKO).

Dofinansowanie projektów wynosi ponad 25 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeszło 1,8 mln zł i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) ponad 23,5 mln zł.

Jak tłumaczył prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na realizację zadań związanych z poprawą jakości oraz atrakcyjności kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także jego dostosowania do potrzeb rynku pracy. W ramach projektu mają powstać m.in. nowe wysokospecjalistyczne pracownie w szkołach.

"Dla mnie podnoszenie jakości kształcenia to racja stanu, ponieważ Kalisz jest tak prężnym ośrodkiem, że nawet w dniu dzisiejszym mamy, choćby w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym na terenie Kalisza, kilkaset wakatów dla techników, inżynierów, mechaników, spawaczy. Dla każdego z zawodów można praktycznie stworzyć hasło: jedź do Kalisza, jeśli jesteś fachowcem - twoja praca już tam jest" - podkreślił Sapiński.

Czytaj też: 90 mln zł na nowatorskie wykorzystanie odpadów

"Będziemy inwestować w nowoczesne pracownie w pięciu szkołach zawodowych i w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego - to będzie twardy projekt opiewający na 12 mln zł, z czego 9 mln zł jest dofinansowania. Natomiast projekt miękki będzie się opierał na dostosowaniu szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, który jest skierowany i na poprawę jakości uczenia się uczniów, jak i na podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli i instruktorów" - dodał.

Starosta kaliski Krzysztof Nosal podkreślił, że z dofinansowania projektów skorzystają także placówki na terenie powiatu, w tym Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Jak mówił Nosal, "zamysł zarówno modernizacji naszej szkoły, jak i poprawienia jakości tego kształcenia o nowe kompetencje, wręcz o nowe zawody, mieliśmy już dawno". "Problem był natomiast w tym, w jaki sposób to finansować. Powiat kaliski jest powiatem o małych dochodach, jest tak skonstruowany, że jest powiatem ziemskim, rolniczym, więc ten biznes, który płaci podatki też jest u nas trochę rzadziej widziany"- podkreślił.

W ramach podpisanych w środę umów do Kalisza trafią pieniądze, które mają być przeznaczone na zadania związane z tzw. niską emisją. Działania w tym zakresie zakładają m.in. rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Kalisza oraz modernizację oświetlenia ulicznego, by było bardziej energooszczędne.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.