PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie Plus: Jak to zrobili w Jarocinie

  • Piotr Toborek    23 grudnia 2017 - 06:00
Mieszkanie Plus: Jak to zrobili w Jarocinie

Fot. zelaznastudio.pl

W połowie kwietnia jako pierwsi w Polsce do mieszkań wybudowanych w ramach Programu Mieszkanie Plus mają się wprowadzić mieszkańcy Jarocina. O tym, jak to się stało, że Jarocin został liderem rządowego programu, rozmawiamy z burmistrzem Adamem Pawlickim.
• Zdaniem burmistrza trzeba uprościć procedury pomiędzy samorządem i bankiem. Za długo to trwa.

• Miasto nie musiało brać kredytu ani w żaden sposób obciążać budżetu, bo finanse biorą na siebie BGK z TBS-em.

• Jest 700 podań na 366 mieszkań. 250 mieszkań ma już swoich właścicieli.

 

Jak wam się udało tak szybko to przeprowadzić? W większości miast są dopiero na etapie fundamentów. Byliście przygotowani?

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina: - Rzeczywiście, właściwie od 2014 roku, czyli od wyborów przygotowywaliśmy taki lokalny program budowy mieszkań i to się potem zbiegło z programem rządowym. Mieliśmy więc praktycznie gotowe lokalizacje, projekty na budowę i stąd udało się to szybko zrobić.

Co w takim razie zyskaliście?

- Dzięki temu programowi nie musieliśmy przede wszystkim brać kredytu lub w żaden sposób obciążać miejskiego budżetu, bo biorą to na siebie BGK z TBS-em. Tak więc budowa 366 mieszkań za 50 mln nie powoduje, że musimy wstrzymać wszystkie inne inwestycje w mieście.

Jak dzisiaj wyglądają te budynki?

- One są prawie gotowe, trwają prace wykończeniowe wewnątrz: instalacje, tynki, płytki. Gdzieś tak w połowie kwietnia powinny być oddane do użytku, chyba że zima skuje lodem i uniemożliwi budowę dróg wewnętrznych czy parkingów.

Na razie wszystko idzie zgodnie z planem i termin kwietniowy powinien być dotrzymany.

A jak to jest z jakością? No bo jak się buduje szybko i tanio, to bywa z tym różnie.

- Tak to zaplanowaliśmy, żeby lokale były dobrej jakości. Budujemy z ceramiki, także dachy są ceramiczne, współczynniki przenikania ciepła najwyższe, 20 cm styropianu, okna trójszybowe. Każdy ma samodzielne ogrzewanie gazowe - nie chce, to wyłącza i nie płaci. Podobnie z innymi mediami. Generalnie nie ma części wspólnej, za którą chcąc nie chcąc trzeba płacić.

Te domy przy tym naprawdę ładnie wyglądają. Poza tym, jak je oddamy, to będą drogi, oświetlenie, parkingi. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni.

Myślę, że przy tej jakości 2,5 tys. zł brutto za metr to rozsądna cena.

A lokalizacja? Jakieś peryferia?

- Oczywiście nie jest to centrum miasta, choć jedna z trzech lokalizacji to praktycznie śródmieście. Nie szliśmy jednak w tą stronę, żeby to były działki w centrum, bo wiadomo, że takie są najdroższe i podwyższa to koszty.

A jak z zainteresowaniem? Ilu macie chętnych?

- Jest 700 podań na 366 mieszkań. W czasie Świętego Mikołaja dokonaliśmy pierwszych przydziałów, tak więc 250 mieszkań ma już swoich właścicieli. Mieszkańcy wiedzą już pod jakim numerem będą mieszkać.

Jaki był klucz tego podziału, bo skoro chętnych było znacznie więcej niż mieszkań, trzeba było wybierać?

- W przeciwieństwie do przydzielania lokali socjalnych, tu obowiązywało minimum dochodu, które musi wynosić co najmniej 3 tysiące złotych na rodzinę. Preferowane były właśnie rodziny z dziećmi, no i był taki warunek, że nie można posiadać innego mieszkania czy domu na terenie gminy. Chodzi o to, żeby zapobiec jakimś spekulacjom. Jak widać nie są to warunki wygórowane, ale takie, żeby mieszkania trafiły do rodzin, które stać będzie na ich utrzymanie.

Były też w tej liczbie siedmiuset podania od osób, które żyją z alimentów, zasiłków, ale to nie są lokale dla nich. Dla takich mieszkańców mamy lokale socjalne, które też budujemy. Mieszkanie Plus to jednak mieszkania czynszowe, których - dodam - w Jarocinie do II wojny światowej nikt nie budował.KOMENTARZE (1)

  • Cierpliwy Polak, 2017-12-23 19:17:15

    Ha , jednak się da ?