PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano pierwsze umowy z samorządami ws. finansowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

  • PAP/MIW    16 kwietnia 2018 - 13:03
Podpisano pierwsze umowy z samorządami ws. finansowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej
Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obsługiwana przez Koleje Wielkopolskie. (fot. mat. Urząd Marszałkowski Woj. Wielkopolskiego)

Pierwsze wielkopolskie samorządy podpisały w poniedziałek (16.04) umowy ws. udziału finansowego w Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). System zacznie działać od czerwca – na razie na czterech liniach.
  • W maju podpiszemy kolejne umowy, z kolejnymi samorządami. Ruszamy z koleją aglomeracyjną 10 czerwca, wraz z nowym rozkładem jazdy. Na razie na czterech liniach, bo na pozostałych trwają prace remontowe - powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. 
  • Docelowo składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK.
  • Współfinansowanie przedsięwzięcia oparte jest na zasadzie solidarnego udziału wszystkich samorządów położonych wzdłuż danej linii kolejowej w udzielaniu wsparcia finansowego wielkopolskiemu samorządowi na pokrywanie kosztów części uruchamianych połączeń kolejowych.

 

KM to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, współfinansowany przez wielkopolski samorząd oraz samorządy położone wzdłuż dziewięciu linii kolejowych. Przedsięwzięcie ma ruszyć 10 czerwca na liniach łączących Poznań z Wągrowcem, Grodziskiem Wielkopolskim, Nowym Tomyślem i Jarocinem; w godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak podpisał w poniedziałek pierwsze umowy o udzielenie pomocy finansowej wielkopolskiemu samorządowi z częścią gmin i powiatów biorących udział w PKM.

- Jest to nasze pierwsze w historii, wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Dziś podpisujemy 11 umów, w maju podpiszemy kolejne, z kolejnymi samorządami. Ruszamy z koleją aglomeracyjną 10 czerwca, wraz z nowym rozkładem jazdy. Na razie na czterech liniach, bo na pozostałych trwają prace remontowe - powiedział Wojciech Jankowiak.

Udział w PKM zadeklarowała zdecydowana większość samorządów przez które przebiegają linie kolejowe.

System PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania. Wdrażanie PKM następować będzie etapami. Zadanie będzie realizowane przez samorządowego przewoźnika kolejowego - spółkę Koleje Wielkopolskie.

Docelowo składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK.

Współfinansowanie przedsięwzięcia oparte jest na zasadzie solidarnego udziału wszystkich samorządów położonych wzdłuż danej linii kolejowej w udzielaniu wsparcia finansowego wielkopolskiemu samorządowi na pokrywanie kosztów części uruchamianych połączeń kolejowych.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wskazał, że uruchomienie PKM przełoży się m.in. na mniejszy ruch samochodów w stolicy Wielkopolski.

- Doświadczenia zachodnioeuropejskie pokazują, że kluczem do rozwiązania problemów komunikacyjnych dużych miast i otaczających je gmin jest sprawny transport publiczny. Dla mieszkańców Poznania te ponad 100 tys. samochodów wjeżdżających do miasta to duża uciążliwość - powiedział. W tym roku wkład finansowy stolicy regionu w PKM wyniesie 745,5 tys. zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.