PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Miasto będzie zarządzać cmentarzami

  • js    18 maja 2017 - 21:29
Poznań: Miasto będzie zarządzać cmentarzami
Całość zadania będzie prowadzona przez jednostkę budżetową Usługi Komunalne. (fot. poznan.pl)

Przetarg na zarządzanie i bieżące utrzymanie cmentarzy komunalnych w Poznaniu został unieważniony. Władze miasta zdecydowały, że po 1 lipca prowadzeniem cmentarzy komunalnych w Poznaniu zajmie się miejska jednostka budżetowa - Usługi Komunalne.
W unieważnionym przetargu wystartowała jedna firma - Spółdzielnia Pracy Universum, która od 1975 roku zajmowała się prowadzeniem cmentarzy na Miłostowie i Junikowie i była monopolistą na rynku operatorów cmentarzy komunalnych w stolicy Wielkopolski.

Spółdzielnia Pracy Universum zaproponowała za dwa lata świadczenia swoich usług wynagrodzenie w wysokości 13.366.120 zł. Oferta o 5.666.120 zł przewyższała kwotę 7.700.000 zł, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na te zadania.

Szacunki miasta opierały się m.in. na składanych corocznie sprawozdaniach Universum. Według nich w 2014 roku koszty spółdzielni związane z zarządzaniem i utrzymaniem cmentarzy wyniosły 3.432.160 zł, zaś w roku 2015 - 3.839.914 zł.

W tej sytuacji miasto, nie chcąc uzależnić się od Universum, podjęło decyzję o samodzielnym prowadzeniu cmentarzy komunalnych po 1 lipca br. Całość zadania będzie prowadzona przez jednostkę budżetową Usługi Komunalne.

- Jesteśmy świadomi ogromnego wyzwania związanego z przejęciem zarządzania cmentarzami komunalnymi oraz z zagrożeń wynikających z możliwych różnic pomiędzy księgami cmentarnymi a stanem faktycznym. Jestem jednak przekonany, że miastu i Universum będzie zależało na uniknięciu problemów związanych z funkcjonowaniem cmentarzy. Wystąpienie tych problemów niewątpliwie będzie obciążało miasto, ale w równym stopniu będzie miało wpływ na wizerunek Universum, które prowadziło księgi cmentarne przez ostatnie 42 lata. Jestem przekonany, że przyjęcie prowadzenia tego zadania przez jednostki miejskie poprawi w ciągu najbliższych lat estetykę i jakość infrastruktury na cmentarzach, na czym zależy mieszkańcom. Pragnę także uspokoić pracowników Universum zatrudnionych na cmentarzach - zachęcamy ich do ubiegania się o pracę w jednostce budżetowej Usługi Komunalne - zapewnił zastępca prezydenta Poznania, Tomasz Lewandowski.

Przez lata spółdzielnia Universum zapewniała rodzinie zmarłego obsługę zarówno w zakresie usług pogrzebowych, jak i cmentarnych. Taki stan rzeczy budził poważne zastrzeżenia w kontekście konkurencji. W zaleceniach pokontrolnych zarówno Najwyższa Izba Kontroli, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie wskazywały na konieczność rozdzielenia usług pogrzebowych i cmentarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.