PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Park kulturowy pomoże zadbać o estetyczny wygląd starówki

  • PAP/KDS    19 czerwca 2017 - 15:37
Poznań: Park kulturowy pomoże zadbać o estetyczny wygląd starówki
Poznańscy urzędnicy powołają do życia Park Kulturowy Stare Miasto (fot. poznan.pl/Ł. Zandecki)

Poznań idzie śladem Krakowa i Wrocławia. Powoła Park Kulturowy Stare Miasto. Dzięki temu łatwiej będzie wprowadzić i zadbać o ład estetyczny w tej części miasta. Regulacje zawarte w ustawie dotyczyć będą m.in. wytycznych co do wieszania reklam i szyldów czy zasad lokalizacji ogródków gastronomicznych.




Park kulturowy to jedna z form ochrony krajobrazu kulturowego, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Zapisy przygotowywanego aktualnie projektu uchwały w sprawie utworzenia na terenie poznańskiej starówki Parku Kulturowego Stare Miasto mają szczegółowo regulować wytyczne dotyczące ładu estetycznego w tej części miasta.

Jak tłumaczyła w poniedziałek na konferencji prasowej miejska konserwator zabytków w Poznaniu Joanna Bielawska-Pałczyńska, mają to być regulacje odnośnie m.in. kwestii reklam, szyldów oraz innego rodzaju działań promocyjnych prowadzonych na tym terenie. Przepisy mają zawierać też wytyczne m.in. dla organizatorów wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, handlarzy oraz najemców lokali gastronomicznych w sprawie usytuowania ogródków letnich.

Uchwała zawierająca wszystkie te zasady miałaby stanowić akt prawa miejscowego, co ułatwiałoby egzekwowanie tych przepisów.

"Lokacji miasta na prawie magdeburskim dokonali książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1253 roku. Wytyczono wówczas czytelną do dziś szachownicową siatkę ulic z centralnie usytuowanym kwadratowym rynkiem - placem targowym, z którego wybiega 12 ulic przeciętych przecznicami. Całość założenia okalały mury obronne wraz z bramami Wielką, Wrocławską i Wroniecką. W zasadzie pełen obszar założenia lokacyjnego miasta Poznania ma docelowo zostać objęty tą formą ochrony zabytków" - mówiła Bielawska-Pałczyńska.

Jak uściśliła, obszar, który miałby być objęty terenem Parku Kulturowego, posiada 37,3 ha w obrębie ulic: Garbary, Podgórnej, Al. Marcinkowskiego, Solnej, oraz Małe Garbary.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że przy projekcie uchwały Miasto będzie się konsultowało także z samymi mieszkańcami; pierwsze spotkanie informacyjne w tej sprawie zaplanowane jest we wtorek w urzędzie miasta.

Wiśniewski zaznaczył, że władze miasta chcą czerpać także z podobnych rozwiązań już funkcjonujących w innych miastach, jak Kraków czy Wrocław. Dzięki takim regulacjom - jak mówił - poznańskie Stare Miasto stanie się miejscem nie tylko ładniejszym, ale i bardziej przyjaznym dla mieszkańców oraz turystów.

Według harmonogramu prac i konsultacji nad projektem, przyjęcie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto nastąpi na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.