PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyszli ze związku międzygminnego, budują własny system

  • pt    2 stycznia 2018 - 14:30
Wyszli ze związku międzygminnego, budują własny system
Inną nowością ma być wprowadzenie zróżnicowanych stawek w zależności od stopnia segregacji (fot. archiwum UM / W. Baran)

W czerwcu 2016 r. rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wyjścia gminy Mosina ze Związku Międzygminnego Selekt. Od 1 stycznia ub. roku tworzony jest gminny system gospodarki odpadami, ale zadanie nie jest łatwe.
• Mosina dołączyła do gmin, które dopłacają do systemu gospodarki odpadami.

• W gminie opracowano plan naprawczy.

• Podstawą stają się kontrole, które mają wymóc na mieszkańcach segregację odpadów.

Nowy system w Mosinie jest deficytowy; do gospodarowania odpadami gmina musi dopłacać – w 2017 roku dołożono do niego ok. 1,8 mln zł. W rozpoczętym właśnie roku trzeba będzie dołożyć jeszcze więcej, bo 3,2 mln zł.

Dla małej gminy to spory wydatek. Dlatego trwa szukania nowych rozwiązań. W Mosinie magistrat przedstawił więc radzie program naprawczy. Co on zakłada?

Czytaj też: Nielegalne składowiska odpadów: Problem, któremu winne są samorządy

Przede wszystkim zwiększenie wpływów z deklaracji poprzez większą ilość kontroli - część mieszkańców nie złożyła jeszcze deklaracji, są również tacy, którzy zadeklarowali mniejszą liczbę domowników niż rzeczywiście zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym – informuje portal czasmosiny2.pl

Kontrole mają także objąć pojemniki – urzędnicy chcą sprawdzać, czy mieszkańcy rzeczywiście segregują odpady i czy w pojemnikach na odpady zmieszane nie ma frakcji, które powinny zostać wysegregowane.

Gmina planuje także zwiększenie przychodu ze sprzedaży szkła (poprzez zwiększenie segregacji).

Planowane jest również wprowadzenie kodów na pojemnikach i workach oraz wagi w śmieciarkach.

Inną nowością ma być zróżnicowanie stawek w zależności od stopnia segregacji.

Mieszkańcy segregujący na wymaganym, określonym pułapie wagowym płaciliby za śmieci 10 zł, 15 zł miałoby kosztować „niepełne” segregowanie, a 20 zł - odbiór odpadów zmieszanych.

W planach gminy jest także doprowadzenie do wyrównania stawek za przyjmowanie odpadów przez RIPOK. W tym celu zaplanowano rozmowy z sąsiednimi gminami, a także spotkanie z marszałkiem województwa wielkopolskiego.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • 05062, 2018-01-02 17:00:06

    I znowu - tak jak pod koniec XX wieku - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie ogłaszał konkursy na najlepsze wysypiska wiejskie...