PARTNER PORTALU
  • BGK

Wywóz śmieci w Poznaniu: Wygrała droższa firma

  • JP    9 lutego 2018 - 21:19
Wywóz śmieci w Poznaniu: Wygrała droższa firma
"Oferta Komunalnika była komiczna, żenująco słaba, niewiarygodna, powodowała wybuchy śmiechu." Fot. Wikimedia, Tomasz Sienicki, CC BY 3.0

W zeszłym roku firma Komunalnik złożyła ofertę na wywóz odpadów w Poznaniu - nie tylko najniższą spośród wszystkich konkurentów, ale nawet niższą od oczekiwań administracji. Teraz oferta została ostatecznie odrzucona, a odwołania Komulanika uznano za bezzasadne.
Od czterech lat wywożeniem odpadów na terenie Poznania i ościennych gmin zajmowały się głównie firmy Remondis i FB Serwis. W 2017 r. zorganizowano kolejny przetarg. Najniższą cenę zaoferowała niewielka firma Komunalnik z Wrocławia - wyceniła usługę na 108 mln zł, podczas gdy Remondis zaproponował prawie 170 mln zł.

Oferta Komunalnika została odrzucona przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, który spodziewał się po niej rażąco niskiej jakości. Przetarg powtórzono.

- Oferta Komunalnika była komiczna, żenująco słaba, niewiarygodna, powodowała wybuchy śmiechu. Podczas rozprawy przed KIO wyszło na jaw, że to bardzo mała firma, zatrudnia mniej niż 50 pracowników. Jej przedstawiciele nie potrafili odpowiedzieć na pytania, które zadawali nasi pełnomocnicy. A na mowy końcowe w ogóle nie przyszli komentował dla Wyborczej przewodniczący GOAP i wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski.

Komunalnik odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej, jednak przegrał rozprawę.

„Decyzja Krajowej Izby Odwoławczej zakończyła dziś ostatecznie powtórzony przetarg, na odbiór i transport odpadów komunalnych, na sześciu pozostałych do rozstrzygnięcia sektorach. KIO uznało, że pracownicy ZM GOAP skrupulatnie i zgodnie z prawem przeprowadzili i rozstrzygnęli przetarg, a odwołanie ze strony firmy Komunalnik było bezzasadne. To oznacza, że w kolejnych dniach podpisane będą umowy ze zwycięzcą przetargu - konsorcjum, na którego czele stoi Remondis Sanitech, na obsługę sześciu sektorów: Grunwaldu, Swarzedza, Pobiedzisk, Kostrzyna, Obornik i Buku” - napisano na facebookowym profilu  GOAP.

Ciekawostką jest, że w Remondisie 49 proc. udziałów ma miasto.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.