Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Trójmiasto. Inwestorzy doceniają miasta regionalne

Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Katowice. To miasta, które nieprzerwanie od kilku lat inwestorzy obrali sobie za cel. Tak wynika z raportu firmy Colliers International i Deloitte Legal pt. „Polskie miasta regionalne, jako produkt inwestycyjny”, który wskazuje trendy i możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych.
Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Trójmiasto. Inwestorzy doceniają miasta regionalne
Kraków jest drugim po Warszawie największym rynkiem inwestycyjnym w Polsce (pixabay.com)

• Na rynku inwestycyjnym liczy się nie tylko Warszawa. Popularność zyskują miasta regionalne. 

• Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. na rynkach regionalnych zainwestowano 900 mln EUR - wynika z raportu Colliers International. 

• Inwestorzy najczęściej zwracają uwagę na dobre skomunikowanie miast. 

***** 

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwija się dynamicznie i ma przed sobą dobre perspektywy. Ne tle pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się dużą aktywnością inwestycyjną poza stolicą kraju - komentuje wyniki raportu Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International. Jak dodaje, dostępność młodych i dobrze wykwalifikowanych pracowników w miastach regionalnych przyciąga najemców z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

- Efektem jest duża aktywność deweloperska w segmencie biurowym. Z kolei inwestorzy pozytywnie oceniają stabilność oraz długofalowe perspektywy rozwoju tych rynków - dodaje ekspert Colliers International. 

Nie tylko Warszawa 

Jak pokazują wynik raportu, jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest wzrost udziału miast regionalnych w rynku inwestycyjnym w porównaniu do Warszawy. Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. na rynkach regionalnych zainwestowano 900 mln EUR (6 proc. udział w rynku), podczas gdy na rynku warszawskim ulokowano 600 mln EUR (3 proc.). Jak te dane przekładają się na poszczególne miasta?

Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International (fot. materiały prasowe)
Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International (fot. materiały prasowe)

Raport pokazuje, że to Kraków jest drugim po Warszawie największym rynkiem inwestycyjnym w Polsce i zarazem największym rynkiem sektora usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

- W ciągu minionych 2,5 roku w stolicy Małopolski zrealizowano 30 transakcji o łącznej wartości 1,3 mld EUR, z czego 950 mln EUR zainwestowano w aktywa handlowe, a 750 mln EUR ulokowano w biura - wyliczają autorzy raportu.

Jedną z największych zrealizowanych transakcji było przejęcie krakowskiego centrum handlowego Bonarka City Center przez Rockcastle w 2016 r. za ponad 360 mln EUR.

W pierwszej trójce miast, w których zrealizowanych zostało najwięcej inwestycji był Wrocław. - Od 2015 r. na rynku zainwestowano blisko 600 mln EUR. Oprócz silnego popytu na aktywa handlowe i biurowe, dużym zainteresowaniem w stolicy Dolnego Śląska cieszą się nieruchomości magazynowe, do czego przyczyniła się m.in. skala rozwoju rynku magazynowego w pobliżu autostrady A4 - podkreślają autorzy raportu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE