PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 3,3 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont gorzowskiej katedry

  • PAP/JS    8 września 2017 - 19:58
Ponad 3,3 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont gorzowskiej katedry
Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br. (fot. twitter.com/Agnieszka‏ @JustDoItAndWin)

Diecezja zielonogórsko-gorzowska otrzyma w tym roku z rezerwy ogólnej budżetu państwa ponad 3,3 mln zł na remont wieży gorzowskiej katedry uszkodzonej podczas lipcowego pożaru. O przyznaniu środków poinformowała w Gorzowie Wlkp. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Wstępnie koszty remontu wieży gorzowskiej katedry oszacowano na 10-12 mln zł.

• Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br.

• Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

"Decyzją premier Beaty Szydło z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont spalonej wieży katedralnej zostały przeznaczone środki w wysokości 3 mln 360 tys. zł i te pieniądze przez budżet pana wojewody zostaną przekazane na odbudowę wieży katedralnej" - powiedziała na popołudniowej konferencji prasowej przed katedrą w Gorzowie minister Rafalska.

Minister przypomniała, że pomoc w odbudowie katedry premier zapowiedziała jeszcze, kiedy katedralna wieża płonęła.

"Pani premier po moim telefonie złożyła wtedy deklarację, z której dzisiaj się wywiązujemy. Są pieniądze, pieniądze jeszcze w tym roku, na szybką odbudowę" - dodała Rafalska.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że informacja o przyznaniu środków dotarła do niego w piątek (8 września).

"Dokładnie jest to zarządzenie nr 103 podpisane 7 września przez panią premier Beatę Szydło, zwiększające środki w budżecie wojewody lubuskiego, o kwotę, o której pani minister wspomniała, 3 mln 360 tys. zł na renowację wieży i renowację organów katedry. Myślę, że informacja ogromnie radosna dla gorzowian, ale i dla całej diecezji, bo przecież mówimy o matce kościołów diecezji" - dodał Dajczak.

Wojewoda wyraził nadzieję, że za rok katedra będzie otwarta w takiej "świetności", w jakiej była przed pożarem.

"Eksperci zakończyli swoją pracę, to jest bardzo ważne, bo ta ekspertyza była potrzebna. W tej chwili została wybrana już firma, to jest firma z Wrocławia, która przygotowuje projekt techniczny. On powinien być gotowy do połowy października, także te prace, konkretne prace budowlane w październiku powinny się rozpocząć" - mówił wojewoda.

Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, wstępnie koszty remontu wieży gorzowskiej katedry oszacowano na 10-12 mln zł. Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

"Pieniądze przyznane z rezerwy ogólnej budżetu państwa zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze do zasadniczej części remontu wieży, m.in. na wykonanie rusztowań i ściągnięcie kopuły. Ponadto pomogą wyremontować katedralne organy" - powiedział ks. Sapieha.

Dodał, że z wnioskiem o przyznanie w tym roku środków w tej wysokości, za pośrednictwem wojewody, zwrócił się do premier biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Śledztwo ws. pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.