PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Tak będzie wyglądała ulica Kościelna

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 15:33
Poznań. Tak będzie wyglądała ulica Kościelna
Prace, które wpłynęły na konkurs można będzie oglądać do 23 marca w holu Urzędu Miasta Poznania. (fot. UM Poznań)

Trasy spacerowe, pergole i drewniane podesty pojawią się wzdłuż ulicy Kościelnej w Poznaniu. Miasto właśnie rozstrzygnęło konkurs na koncepcję jej zagospodarowania.
  • W zmaganiach brali udział studenci Uniwersytetu Artystycznego – ich pomysły zostaną uwzględnione na etapie projektowania.
  • Prace, które wpłynęły na konkurs można będzie oglądać do 23 marca w holu Urzędu Miasta Poznania. 

- Ulica Kościelna znajduje się w centralnym punkcie miasta. Zmiany pozwolą wyeksponować jej walory estetyczne. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale wszyscy poznaniacy. Jeżyce to dzielnica z potencjałem. Widać to na prezentowanych pracach - zaznaczył zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

Uczestnikami konkursu, zorganizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Miasto Poznań, byli studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa UAP. Na konkurs wpłynęło 17 prac, a za najlepsze uznano koncepcję stworzona przez Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzynę. Drugie miejsce otrzymali Joanna Piasecka i Tomasz Bekas, natomiast trzecie - Alicja Maculewicz, Kinga Zając i Emilia Dzięgielewska. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 3 tys. zł. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymali 2 tys. zł, a trzeciego - 1 tys. zł. Nagrody finansowe trafiły także do autorów wyróżnionych prac.

Jak zapewniają władze miasta, zwycięska koncepcja zostanie wykorzystana przez Zarząd Zieleni Miejskiej do opracowania projektu przebudowy ul. Kościelnej. Ponadto autorzy prac, którzy otrzymali pierwszą i drugą nagrodę, będą zaproszeni do współpracy przy jego tworzeniu.

- Pracując nad koncepcją zagospodarowania ulicy Kościelnej kierowaliśmy się chęcią stworzenia układu, który nie wymagałby radykalnych zmian, lecz stopniowo porządkowałby kolejne fragmenty ulicy - tłumaczył jeden z autorów zwycięskiego projektu Kamil Ziółkowski.

Jak dodał, ze względu na bliskość parku Sołackiego i planowanego mniejszego parku na terenie nowego osiedla na miejscu fabryki "Goplana", staraliśmy się stworzyć miejsce o własnym, unikalnym kodzie, które byłoby łatwe do zapamiętania i odróżnienia od każdej z pozostałych alei lub parków w Poznaniu. Chcieliśmy doprowadzić do tego, by Kościelna przestała sprawiać wrażenie przypadkowego, zielonego skweru, a stała się miejscem czytelnym i dostępnym dla pieszych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.