PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwały antysmogowe we wszystkich samorządach w 2018 r.? Tam gdzie rządzi PSL

  • aw/PAP    28 grudnia 2017 - 12:23
Uchwały antysmogowe we wszystkich samorządach w 2018 r.? Tam gdzie rządzi PSL
PSL przesłało swój Narodowy Program Antysmogowy do wszystkich partii politycznych i do samorządów (Fot. Shutterstock)

- Chcę, żeby wszystkie samorządy, w których rządzi PSL, przyjęły uchwały antysmogowe w najbliższym roku. To jest realne działania. Nie ma tego realnego działania ze strony rządu - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Rząd nie ma realnej strategii walki ze smogiem - ocenił w czwartek (28 grudnia) w Krakowie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

• Przypomina, że do tej pory nie wprowadzono - co postulował m.in. Krakowski Alarm Smogowy - norm jakości paliw.

• W swoim programie antysmogowym PSL proponuje: wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych, dopłat do wymiany pieców. Postulują też m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii.

"Dobrze, że premier Mateusz Morawiecki powołuje pełnomocnika do walki ze smogiem. Jesteśmy gotowi na współpracę, mamy doświadczenie jako samorządowcy, ale nie można obcinać programu KAWKA na wymianę kotłów i jednocześnie mówić, że się walczy ze smogiem. To jest oszustwo. Nie można ciągle opowiadać o wprowadzeniu rozporządzeń, a wciąż one nie obowiązują. Rząd nie ma tak naprawdę realnej strategii walki ze smogiem" - uważa Kosiniak-Kamysz.

Przed kilkoma dniami radio RMF FM poinformowało, że Piotr Woźny, doradca Morawieckiego w ministerstwie rozwoju, b. wiceminister cyfryzacji ma zostać pełnomocnikiem rządu ds. czystego powietrza.

Szef PSL przypomniał, że PSL złożyło wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji ds. poprawy jakości życia Polaków na początku tego roku. Miałaby się ona zająć m.in. przygotowaniem zmian w przepisach, tak by możliwa była skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza. "Marszałek od roku nie rozpatrzył tego wniosku. Żądamy powołania tej komisji" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy także przed rokiem przedstawili założenia przygotowanego przez siebie programu antysmogowego.

"O problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie możemy mówić tylko wtedy, kiedy jest smog, ale każdego dnia" - podkreślił w czwartek (28 grudnia) Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Przesłaliśmy nasz +Narodowy Program Antysmogowy+ do wszystkich partii politycznych i do samorządów. Samorządy pozytywnie odpowiedziały" - mówił lider PSL dodając, że samorządy województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego przyjęły już uchwały antysmogowe.

"Chcę, żeby wszystkie samorządy, w których rządzi PSL, przyjęły taki uchwały w najbliższym roku. To jest realne działania. Nie ma tego realnego działania ze strony rządu" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że do tej pory nie wprowadzono - co postulował m.in. Krakowski Alarm Smogowy - norm jakości paliw. "Wprowadzenie tych norm nie załatwi sprawy, bo co z tymi, którzy nie mają za co kupić lepszego paliwa i dlatego spalają często muły, floty albo odpady komunalne? Im jest potrzebny program wsparcia, dodatek energetyczny" - powiedział szef PSL.

Czytaj też: Bez norm jakości paliw uchwały antysmogowe niewiele zmienią?

W jego ocenie dobrą inicjatywą jest zakup oczyszczaczy powietrza do placówek oświatowych, ale nie każde miasto na to stać; potrzebne są wieże antysmogowe i dofinansowanie maseczek antysmogowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chechłacz, 2017-12-29 09:21:27

    Politycy z PSLu powinni mniej bąków puszczać to i smog byłby mniejszy. To jest realne działanie. A oni uchwały by tylko serwowali. Oczywiście trza im jeszcze je bedzie wychechłać.