PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie rodziny muszą oddać z 500 plus nawet 48 mln zł

  • JS    13 marca 2018 - 17:47
Polskie rodziny muszą oddać z 500 plus nawet 48 mln zł
W Poznaniu na przykład świadczenia musi zwrócić 320 rodzin (fot. Pixabay.com)

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ubiegłym roku w ramach programu Rodzina 500 plus państwo wypłaciło około 24 mld złotych. Z danych resortu wynika, że około 48 mln złotych zostało pobranych bezprawnie i rodziny muszą zwrócić pieniądze - podaje TVN24.
- Jest to kwestia niefrasobliwości, pewnej niewiedzy, część z tych przypadków to są ludzie, którzy niespecjalnie chcieli się przyznawać do tego, że mieli dochody dodatkowe - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z reporterką programu "Polska i Świat" w TVN24.

Wiceminister zapewnia, że dzięki specjalnym systemom informatycznym gminy niemal z całą pewnością wychwycą fałszywe wnioski o świadczenie z programu. Trzeba zatem zgłaszać każdą zmianę dotyczącą dochodów i sytuacji rodzinnej, co od początku podkreślała wprowadzająca program minister pracy Elżbieta Rafalska.

Jak podaje stacja, chociaż w skali całego kraju bezprawnie pobrane świadczenia stanowią niewielką część wypłaconych w ramach programu pieniędzy, zwrot nawet kilku tysięcy złotych może okazać się problemem dla beneficjentów.

W Poznaniu na przykład świadczenia musi zwrócić 320 rodzin. Według krakowskiego urzędu miasta, pieniądze będzie musiało oddać 900 rodzin, we Wrocławiu ten sam problem ma 500 beneficjentów, a w Gdańsku 174.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.