PARTNER PORTALU
 • BGK

Wygasły mandaty 48 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

 • MIW    14 lutego 2018 - 06:06
Wygasły mandaty 48 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
Czterech samorządowców (1 wójta i trzech burmistrzów) odwołano podczas referendum. (fot. PTWP)

Szczegółowe dane na temat wygaśnięcia mandatów wójtów, burmistrzów i prezydentów w okresie do 31 grudnia ub. roku przynosi zestawienie Państwowej Komisji Wyborczej.




 • Od początku obecnej kadencji w samorządach terytorialnych do końca ubiegłego roku (czyli w ciągu niespełna 26 miesięcy) wygasły mandaty 29 wójtów, 17 burmistrzów i 2 prezydentów.
 • Zaledwie w trzech jednakże przypadkach powodem tego było odwołanie w referendum.

Z zestawienia PKW wynika, że w 22 przypadkach powodem wygaśnięcia mandatu była śmierć (od początku kadencji zmarło 15 wójtów, 6 burmistrzów i 1 prezydent), zaś w 11 pisemne zrzeczenie się mandatu (na taki krok zdecydowało się 7 wójtów, 3 burmistrzów i 1 prezydent).

Czytaj: Referenda odwoławcze rzadko się udają. Ale jak już wyjdzie, dzieją się rzeczy spektakularne 

Jeśli chodzi o pozostałe przyczyny, to w 4 przypadkach stwierdzono utratę prawa wybieralności lub brak tego prawa w dniu wyborów; również 4 razy orzeczono o nieważności wyborów lub wyboru wójta. Czterech samorządowców (1 wójta i trzech burmistrzów) odwołano podczas referendum. Taki los spotkał burmistrza Chrzanowa (małopolskie), Trzebiatowa (woj. zachodniopomorskie) i Sulmierzyc (wielkopolskie), a także wójta Gietrzwałdu (warmińsko-mazurskie). 

Przypomnijmy, że referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W dwóch przypadkach podstawą prawną wygaśnięcia mandatu było orzeczenie niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji w trybie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej do końca kadencji, zaś w jednym naruszenie ustawowych zakazów łączenia funkcji burmistrza z wykonywaniem funkcji lub prowadzeniem działalności gospodarczej określonych w odrębnych przepisach.

Najczęściej do wygaszenia mandatu dochodziło w województwach mazowieckim (8), wielkopolskim (6) i śląskim (5), najrzadziej natomiast (po 1) w województwach lubelskim, lubuskim, opolskim i podkarpackim. Jedynym regionem, gdzie od początku nie doszło do żadnego wygaszenia mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta jest Dolny Śląsk.





REKLAMA




×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • andrzej bienik, 2018-02-15 11:58:54

  Proszą o komentarz ;to piszę że Wojewodowie Prezesi RIO oraz MSWiA olewaiom informacje od społeczeństwa ,a niedowład włodarzy topi podatników gminnych a wymienione w treści milczą ,np gmina 42-630 Poraj zadłużenie 30 mil.Wójt i układ widocznie topiom obywatela,mieszkańca .
 • eLPe, 2018-02-14 08:42:27

  Ciekawym zestawieniem mogło by być takie, które pokazuje w ilu z w/w przypadków ogłoszono przedterminowe wybory i np w ilu przypadkach Premier nie ogłosił tych wyborów pomimo, iż organ stanowiący tego samorządu nie podjął uchwały o nieprzeprowadzaniu wyborów (czyli opowiedział się za ich przeprowadz...eniem).  rozwiń