PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe i większe miasta na mapie Polski od 2018 r.

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    14 lipca 2017 - 09:07
Nowe i większe miasta na mapie Polski od 2018 r.
Jedną z ważniejszych zmian administracyjnych będzie powiększenie Ostrołęki (fot.ostroleka.pl)

Większa Ostrołęka, Konin, Jarocin. Miasta rosną w siłę. 1 stycznia 2018 r. czekają nas kolejne zmiany w granicach administracyjnych wielu samorządów. Na mapie przybędzie kilka nowych miast, a niektóre już istniejące powiększą swoje terytorium.
• 25 gmin, 2 powiaty oraz 12 województw ma odczuć zmiany na administracyjnej mapie Polski przygotowane w projekcie rozporządzenia przez MSWiA.

• To efekt odpowiedzi na wnioski samorządów dotyczące przesunięcia granic, przejęcia części terenów gmin przez miasta czy nadania statusu miasta miejscowościom.

• Od 1 stycznia 2018 r. zmiany mają dotyczyć m.in. powiększenia Ostrołęki, a status miasta zyskać ma osiem miejscowości.

 

Zgodnie z przepisami MSWiA zbiera propozycje samorządów dotyczące zmian administracyjnych, analizuje je i do końca lipca każdego roku  Rady Ministrów wydaje rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin.

W ostatnim roku takich propozycji z gmin i powiatów napłynęło 28, a projekt rozporządzanie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i oraz konsultowany przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jakie zmiany granic czekają od 1 stycznia 2018?

Projekt wprowadza zapowiadane od wielu miesięcy powiększenie miasta Ostrołęka poprzez włączenie do miast części terenów gminy Rzekuń. Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski zapewniła, że zmiany te przebiegają znacznie spokojniej niż w przypadku Opola. Władze Ostrołęki deklarowały proporcjonalny podział wpływów z podatków z elektrowni między Ostrołękę i Rzekuń na podstawie np. kryterium ludnościowego oraz inwestycje.

- Jesteśmy gotowi już w tym roku, czyli przed formalnym włączeniem sołectw do Ostrołęki, zamieścić pewne inwestycje w projekcie do budżetu na 2018 r, który będzie przedkładany w listopadzie tego roku. Chcę, by mieszkańcy mogli mnie sprawdzić, że za słowami pójdą konkretne działania – mówił Kotowski w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl.

Mimo to w gminie Rzekuń konsultacje nie zostały przeprowadzone a rada gminy Rzekuń wydała negatywną opinię w tej sprawie. Uchwałę dotyczącą referendum w gminie uchylił wojewoda mazowiecki.

Zmiana granic dotyczyć ma też gminy Choceń i gminy Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie ),  gmin Czarnia i Myszyniec (woj. mazowieckie), gmin Ogrodzieniec i Pilica (woj. śląskie), Miasta Konin i gminy Stare Miasto (woj. wielkopolskie). W ostatnim przypadku chodzi o przyłączenie do Konina obszaru, na którym znajduje się oczyszczalnia ścieków służąca wyłącznie mieszkańcom miasta Konin. Właściciel oczyszczalni - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie zobowiązany będzie płacić gminie Stare Miasto podatek od gruntów, budynków i budowli.

Większe mają też stać się miasta Otmuchów i Jarocin.

- Wnioskodawca podkreśla, iż miasto w obecnych granicach ma ograniczone możliwości rozwoju terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i usługową oraz, że projektowana zmiana granic pomoże realizować jeden z celów zawartych w Strategii Rozwoju Gminy na lata 2011-2025, bowiem przyczyni się do powiększenia obszaru miasta, a także stworzy szansę jego rozwoju mieszkaniowego i gospodarczego – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia dla zmian w Jarocinie.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • paralizator, 2017-07-14 17:28:36

    Czyli gmin Grabówka i Szczawa nadal nie będzie ?