PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat kaliski ma największy budżet od 2015 roku

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 16:31
Powiat kaliski ma największy budżet od 2015 roku
Panorama Kalisza (fot. Shutterstock)

Budżet powiatu kaliskiego na 2018 r. jest rekordowy pod względem wielkości dochodów, wydatków, ilości zaplanowanych inwestycji oraz wielkości dotacji unijnych - oświadczył starosta powiatu Krzysztof Nosal.
  • Powiat kaliski zanotował duży wzrost przychodów.
  • Wzrosły także dochody ze środków unijnych.
  • Deficyt budżetowy zostanie sfinansowany przychodami z zaciąganych kredytów i nadwyżki z ubiegłych lat.

Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak nazwał budżet "koncertowym" i podkreślił, że jest to kolejny budżet powiatu kaliskiego w tej kadencji samorządu, który przyjęto jednogłośnie.

Zaplanowane dochody na 2018 rok wynoszą ponad 80 mln zł. "Dla porównania, w 2015 roku dochody wynosiły 41 mln zł, tak więc od pierwszego uchwalonego w tej kadencji budżetu mamy zwyżkę o 92 procent" - zaznaczył Łuczak.

Dodał, że w stosunku do 2015 r. wzrosły także dochody z budżetu środków unijnych - o 27 mln zł.

Wydatki na 2018 rok zaplanowano na blisko 92 mln zł. Jak poinformował Łuczak, deficyt budżetowy w wysokości niewiele ponad 11 mln zł zostanie sfinansowany przychodami z zaciąganych kredytów i nadwyżki z ubiegłych lat.

Czytaj także: Rekorodwy budżet Poznania

"Deficyt może wydawać się duży, ale to wynika z tego, że mamy zaplanowanych bardzo dużo projektów, za które zwrot poniesionych nakładów dostaniemy po realizacji, stąd też wziął się kredyt na ich realizacje" - oznajmił przewodniczący.

Starosta Nosal poinformował o sztandarowych inwestycjach zaplanowanych do realizacji w tym roku. "Mamy dwa duże projekty drogowe. Pierwszy dotyczy przebudowy dróg powiatowych w miejscowościach Żydów, Borek, Chełmce, Porwity i Wolica, a drugi - odcinka na trasie Morawin-Szadek" - stwierdził. Podkreślił, że to projekt realizowany w partnerstwie z wieloma gminami powiatu kaliskiego.

Jak mówił Nosal, tylko ze środków unijnych w wysokości 4 mln zł zostanie przebudowana droga z Zajączek Bankowych do Sobiesęk.

Za ponad 4 mln zł, przy dotacji unijnej w wysokości 3 mln zł, powstanie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Natomiast w ramach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na terenie trzech powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i ostrowskiego za 11 mln zł, przy dotacji unijnej sięgającej 10 mln zł, zostaną wybudowane ścieżki rowerowe.

Nosal podkreślił także, że powiat inwestuje w szkoły. "Trwa przebudowa warsztatów szkolnych w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku za kwotę 1 mln 900 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ponad 1 mln 600 tys. zł. Natomiast na budowę szklarni dydaktycznej w tej samej szkole pozyskaliśmy dodatkowo ponad 2 mln zł środków unijnych, a łączny koszt inwestycji opiewa na kwotę 2 mln 400 tys. zł" - powiedział.

Poinformował, że dwa - jego zdaniem - ważne projekty realizowane w partnerstwie z wieloma gminami dotyczą termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Łączny koszt to prawie 20 mln zł, z czego 13 mln zł to środki unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • oko, 2018-01-08 10:30:31

    Za ponad 4 mln zł, przy dotacji unijnej w wysokości 3 mln zł, powstanie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku... Muzeum działa już od lat!