PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysoki rating Poznania. To dobra prognoza dla inwestycji

  • aw/PAP    14 lutego 2018 - 11:09
Wysoki rating Poznania. To dobra prognoza dla inwestycji
Opinia agencji ratingowej potwierdza dobrą kondycję finansów miasta oraz gospodarki miejskiej (fot.pixabay)

Agencja ratingowa Moody's nadała miastu Poznań ocenę "A3" z perspektywą stabilną. W komentarzu do oceny agencja podała, że Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju.
  • Rating agencji Moody's to opinia niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, która określa wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu.
  • Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o wiarygodności i wypłacalności.
  • Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach.

Jak tłumaczyła Alicja Wesołowska z biura prasowego poznańskiego magistratu, ocena "A3" to ważny znak m.in. dla banków i inwestorów. Dodała, że świadczy on o tym, że poznański budżet jest solidny, a miasto ma dużą zdolność do regulowania zobowiązań. Przypomniała, że rating Poznania agencji Moody's pozostaje na niezmienionym poziomie od 2006 r.

"Według agencji Moody's budżet miasta ma dobre wyniki operacyjne i umiarkowane zadłużenie. Na budżet Poznania pozytywnie wpływa lokalna gospodarka, a dobre perspektywy wzrostu gospodarczego w najbliższych dwóch latach, przy dużej korelacji pomiędzy gospodarką a dochodami z podatków, będą korzystnie oddziaływać na dochody miasta" - podkreśliła Wesołowska.

"W komentarzu do oceny agencja podkreśla, że Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. Zróżnicowana i bogata gospodarka miasta, zdominowana przez usługi, przyczynia się do tego, że w Poznaniu wartość PKB na mieszkańca jest dwa razy wyższa od średniej krajowej. Poznań ma też najniższą stopę bezrobocia wśród polskich miast" - dodała.

Dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania Piotr Husejko zaznaczył z kolei, że wysoka ocena ratingowa jest ważna, ponieważ pozwala m.in. na zaciąganie przez miasto kredytów na korzystniejszych warunkach, w tym np. na finansowanie inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych.

"Opinia agencji ratingowej potwierdza dobrą kondycję finansów miasta oraz gospodarki miejskiej, co z kolei nie jest bez znaczenia dla mieszkańców lub potencjalnych inwestorów planujących inwestować w mieście" - podkreślił Husejko.

Agencja Moody's jest jedną z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie, o wysokiej wiarygodności i prestiżu na międzynarodowym rynku usług ratingowych. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 30 tys. emitentów ze 100 krajów świata. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.