PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, Poznań i Warszawa razem na rzecz innowacyjnych aplikacji

  • pt    10 października 2014 - 09:08
 Gdańsk, Poznań i Warszawa razem na rzecz innowacyjnych aplikacji

W gdańskim magistracie odbyła się telekonferencja trzech miast, Gdańska, Poznania i Warszawy oraz partnerów, otwierająca konkurs BIHAPI.
 BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów, czy platform przy wykorzystaniu miejskich danych. Przykładem takich aplikacji mogą być rozwiązania służące zwiększeniu bezpieczeństwa osób starszych, czy ochronie dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści w Internecie, a także aplikacje społecznościowe przydatne w turystyce i rekreacji.

Konkurs łączy trzy niezależne obszary: otwarte dane udostępniane przez samorządy, Internet, oraz API (Aplikacyjne Interfejsy Programistyczne) ICT. Domeny te stanową unikalne, niewyczerpane źródła informacji, a połączenie ich na płaszczyźnie społecznej otwiera nowy rozdział w dziedzinie komunikacji. Do 4 listopada trwa zbieranie zgłoszeń.

Czytaj: Komunikaty o klęskach na wszystkich kanałach

Paweł Adamowicz w trakcie konferencji przypomniał, że otwarte dane, to ważny sposób  na wdrożenie transparentności działań urzędu, czego oczekują mieszkańcy, ale również przynosi to korzyści urzędowi, gdyż pomaga rozmawiać z mieszkańcami i edukuje obywateli.

Udostępnianie posiadanych przez administrację publiczną zasobów, które mogą i powinny być wykorzystane z korzyścią dla obywateli, biznesu i świata nauki wpływa również na rozwój miasta, jego konkurencyjności.

 Czytaj też: Co MAC zamierza zmienić w sytemie ePUAP?

Gdańsk, który kładzie duży nacisk na udostępnianie zasobów danych i prowadzi projekt Otwarty Gdańsk z dużą satysfakcją przystępuje do tegorocznej edycji projektu, licząc na to, że powstałe rozwiązania pozwolą skorzystać z udostępnianych danych większej rzeszy mieszkańców i turystów” – dodał Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska zwrócił też uwagę na fakt, że to pierwszy taki projekt, w którym współpracują ze sobą 3 polskie miasta, które chcą być liderami przemian technologicznych i że po raz pierwszy taka konferencja odbywa się za pomocą telemostu.

Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Izabela Disterheft, podkreślała, że GPNT skutecznie łączy świat biznesu, nauki i administracji.  - Projekt BiHAPi, w który się zaangażowaliśmy, jest kolejną możliwością wypracowania pomysłów, który połączy te światy, a w efekcie sprawi, że Metropolia będzie jeszcze bardziej przyjazna jej mieszkańcom oraz przyjezdnym.

Przyjmowanie aplikacji konkursowych trwa do 4 listopada, ale już 23 października wraz z partnerami, Gdańsk zaprasza wszystkich, którzy chcą mają umiejętności, a przede wszystkim pasję i pomysły na rozgrzewkę, która odbędzie się 23 października o godz. 17.00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.  Zgłoszenia i regulamin konkursu znajdują się na stronie www.bihapi.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.