PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska. Kompleks cysterski w Owińskach będzie jak nowy

  • pt    27 grudnia 2017 - 12:30
Wielkopolska. Kompleks cysterski w Owińskach będzie jak nowy
Dzięki remontowi do zwiedzania zostaną udostępnione pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 1900 mkw. (fot.mat.prasowe)

Blisko 8,8 milionów złotych unijnej dotacji otrzymał powiat poznański na rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych.
• Dzięki remontowi do zwiedzania zostaną udostępnione pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 1900 mkw.

• Realizację projektu zaplanowano na rok 2018.

• Jan Grabkowski, starosta poznański podpisał umowę z wykonawcą prac.

Łączna wartość zadania wyniesie blisko 12 milionów złotych.

- Po Zamku w Kórniku i Pałacu w Rogalinie, Ośrodek w Owińskach będzie najpiękniejszym miejscem w naszym powiecie.  Łącznie w teren Ośrodka i dawnego klasztoru zainwestujemy 25 mln zł. Warto pamiętać, że jest to budynek pocysterski i nie był budowany dla niewidomych. Projekt, który został bardzo wysoko oceniony, obejmuje prace konserwatorskie oraz remontowe, a także poprawę standardu obiektu, określanego przez przepisy przeciwpożarowe i technicznobudowlane - wyjaśnia Jan Grabkowski.

Czytaj też: W styczniu zostanie powołane Muzeum Getta Warszawskiego

Zakres prac obejmuje m.in. remont na krużgankach, dużego refektarza (jadalnia), małego refektarza (jadalnia dla najmłodszych), kapitularza (czytelni), biblioteki czy kaplicy (auli) oraz piwnic klatek schodowych oraz XIX-wiecznej stolarki drzwiowej.

- Z uwagi na profil działalności placówki i unikalną lokalizację, a także dzięki współpracy z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy - dodaje z dumą starosta poznański.

Pomieszczenia objęte projektem zostaną udostępnione dla zwiedzających, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niewidomych i niedowidzących. A wszystko dzięki likwidacji progów w obiekcie oraz zamontowaniu trzech transporterów schodowych. W korytarzach oraz na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych („ryflowań”) ułatwiających dotykową orientację w przestrzeni.

W ramach projektu planowane jest również opracowanie i dystrybucja dwujęzycznego folderu promocyjnego, w którym prezentowane będą m.in. realizacja całej inwestycji oraz historia zabytkowego kompleksu cysterskiego wraz z oznaczeniem miejsca realizacji przedsięwzięcia na mapie Szlaku Cysterskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.