PARTNER PORTALU
  • BGK

1,3 mln zł na Podlaski Pomost Kultury

  • PAP/JL    9 lutego 2016 - 08:57
1,3 mln zł na Podlaski Pomost Kultury
Podlaski Pomost Kultury wart jest ponad 1,3 mln zł

Poszerzenie oferty edukacji kulturowej w Podlaskiem zakłada najnowszy trzyletni projekt Podlaski Pomost Kultury Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury z programu „Bardzo młoda kultura”. Wart jest ponad 1,3 mln zł, w tym dofinansowanie wynosi blisko 850 tys. zł. Projekt potrwa do 2018 roku.

Jak mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (WOAK) Cezary Mielko, projekt jest ważny dla całego regionu. Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe wsparcie edukacji kulturowej w województwie, a tym samym zachęcenie młodych ludzi do uczestniczenia w niej.

Najpierw WOAK zamierza zdiagnozować stan edukacji kulturowej w regionie – jej zasobów, kadry i form edukacji. Chodzi także o zbadanie potrzeb i problemów małych społeczności lokalnych. Aby dzięki tej wiedzy zorganizować odpowiednie szkolenie czy działanie.

Diagnoza ma potrwać około dwóch miesięcy, następnie rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli, animatorów i instruktorów kultury.

Podczas nich zainteresowani dowiedzą się m.in. o nowoczesnych i trakcyjnych dla młodych ludzi formach edukacji kulturowej. Przygotowane zostaną też odpowiednie materiały edukacyjne i dydaktyczne.

Przez trzy lata będą organizowane też konkursy na minigranty na edukacyjne projekty, w których będą mogły wziąć udział podmioty – instytucje kultury i organizacje pozarządowe, zajmujące się edukacją kulturową z całego województwa podlaskiego.

Zaplanowano, że w tym roku dotację otrzyma 12 projektów (do 10 tys. zł każdy), a w kolejnych latach po 22 (także do 10 tys. zł każdy).

Wśród innych działań w ramach projektu odbędzie się m.in. tzw. giełda projektów, gdzie swoje pomysły będą mogły przedstawić różne podmioty z regionu. Organizowane będą też spotkania pod hasłem „Dyskusyjne Forum Kultury”, których uczestnikami będą ludzie związani z podlaską kulturą.

Program „Bardzo młoda kultura” Narodowego Centrum Kultury realizowany jest we wszystkich 16 województwach. Ma – jak informuje Narodowe Centrum Kultury na swojej stronie internetowej – „budować systemowe rozwiązania wzmacniające stymulowanie kreatywności i edukacji kulturowej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.