PARTNER PORTALU
  • BGK

1,5 mln zł kosztowała budowa przystani kajakowych na Łynie

  • PAP    23 lipca 2013 - 20:23
1,5 mln zł kosztowała budowa przystani kajakowych na Łynie

1,5 mln zł kosztowała budowa dziewięciu przystani kajakowych na największej rzece Warmii i Mazur Łynie. Zakończona inwestycja, którą realizowało Stowarzyszenie Dom Warmiński wraz z 5 samorządami, ma się przyczynić do zwiększenia ruchu turystycznego w górnym biegu rzeki.
Jak poinformował urząd miasta w Olsztynie, projekt budowy infrastruktury turystycznej na szlaku Łyny uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości 994 tys. zł.

Od 2009 roku powstało na Łynie 9 przystani kajakowych: w podolsztyńskich Dywitach, w Cerkiewniku, Smolajnach, Dobrym Mieście, Łaniewie i Rogożu, Bartoszycach oraz dwie w Lidzbarku Warmińskim.

Przystanie kajakowe wyposażone są w m.in. w pływające pomosty z trapem, altany, stojaki na kajaki. Turyści mogą skorzystać także z miejsc parkingowych oraz z wyznaczonych miejsc do biwakowania. W związku z budową przystani uporządkowano nabrzeża i teren przyległy do szlaku kajakowego Łyny.

Łyna jest największą rzeką Warmii i Mazur i jedenastą pod względem długości rzeką w Polsce. Jak podkreślają organizatorzy wypoczynku jest to niezwykle interesujący szlak kajakowy biegnący w otoczeniu unikalnej przyrody.

Górny bieg Łyny przebiega przez lasy łańskie w tym dawny ośrodek rządowy, w którym wypoczywali licznie dygnitarze partyjni i państwowi w okresie PRL. Dalej rzeka przepływa przez rezerwat Las Warmiński, gdzie zmienia swój spokojny nurt na wartki przypominający rzekę górską. W Olsztynie rzeka przebiega wzdłuż Starego Miasta, gdzie znajdują się gotyckie budowle m.in. zamek kapituły warmińskiej. Za Olsztynem kajakarze mogą zobaczyć wodne elektrownie, a przepływając przez Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński - gotyckie kościoły i zamki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.