1,63 mln turystów odwiedziło Toruń w 2011

191-tysięczny Toruń w zeszłym roku odwiedziło 1,63 mln turystów, z czego prawie jedną czwartą stanowili obcokrajowcy - wynika z badań prowadzonych przez miejscowy Ośrodek Informacji Turystycznej.
1,63 mln turystów odwiedziło Toruń w 2011

Jest to wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. W 2010 r. miasto gościło 1,6 mln turystów, a w 2009 r. - 1,55 mln.

- Toruń (zabierz głos/oceń prezydenta) jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które prowadzą systematycznie monitoring ruchu turystycznego. Robimy to już od siedmiu lat. To podstawa do podejmowania działań przyciągających gości. Rosnące statystyki odwiedzin pokazują, że Toruń jest ciągle i to coraz bardziej atrakcyjną miejscowością - powiedział w czwartek dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu Szymon Wiśniewski.

Badanie przeprowadzono dwoma metodami. Pierwsza z nich to analiza danych zewnętrznych, tzw. twardych danych - m.in. informacji z Głównego Urzędu Statystycznego i biur przewodnickich, a druga - wywiady kwestionariuszowe. Ankiety były przygotowane po polsku i w sześciu językach obcych, zawierały 20 pytań i metryczkę. Badania prowadzono przez cztery miesiące - w marcu, maju, sierpniu i października, a odpowiedzi udzieliło 1639 osób.

Według raportu 23,3 proc. gości stanowili turyści zagraniczni. Spośród obcokrajowców najwięcej gości przyjechało z Niemiec - 21,6 proc., Wielkiej Brytanii - 12,9 proc. i Francji - 10,8 proc. W gronie turystów krajowych dominowali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (23,2 proc.), a w dalszej kolejności mieszkańcy z województw ościennych - mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Najrzadziej miasto odwiedzali goście z województw lubuskiego i śląskiego.

Wśród turystów przeważały kobiety - 53,6 proc. Dominowali mieszkańcy miast, chociaż z roku na rok Toruń odwiedza coraz więcej osób mieszkających na wsi. W 2007 r. było ich zaledwie 4,3 proc., a w zeszłym roku już 10,2 proc. Zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych najwięcej było osób w wieku od 27 do 40 lat.

Turyści w porównaniu z 2010 r. zostawili w Toruniu średnio o 2 zł więcej. Przeciętny turysta krajowy wydał 2009 zł, a obcokrajowiec - 400 zł. Według danych GUS liczba osób nocujących w Toruniu wzrosła o 9,6 proc. Z hoteli korzystało o 24,8 proc. więcej Polaków, a obcokrajowców - o 3,6 proc.

Jako pierwsze skojarzenie z Toruniem ankietowani najczęściej wymieniali pierniki (36,1 proc.) i Mikołaja Kopernika (32,9).

Nie wszystko podoba się gościom grodu Kopernika. Turyści krajowi najczęściej mieli zastrzeżenia do korków i liczby miejsc parkingowych, a zagraniczni narzekali, że zbyt mało torunian zna języki obce. Jednak niemal wszyscy deklarowali, że chętnie przyjadą do Torunia ponownie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE