PARTNER PORTALU
  • BGK

1 sierpnia syreny zawyją nie tylko w Warszawie

  • bad    29 lipca 2014 - 16:52
1 sierpnia syreny zawyją nie tylko w Warszawie

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale też w 43 mazowieckich miastach. W ten sposób Mazowsze uczci pamięć powstańców warszawskich.
„Tradycyjnie przez jedną minutę zawyją syreny, żeby przypomnieć o godzinie W" - podkreśla wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Wojewoda apeluje do mieszkańców Warszawy o zatrzymanie się w rocznicę rozpoczęcia Powstania i chwilę zadumy. Syreny poza Warszawą zawyją, m.in. w Ciechanowie, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach i Żyrardowie.

Czytaj też: W godzinę "W" zawyją syreny w stolicy

Ale pamięć powstańców ucczą nie tylko miejscowości Mazowsza. Syreny zawyją m.in. w Świdnicy i Zielonej Górze.

1 sierpnia 2014 r. na Nekropoli Zielonogórskiej pod Obeliskiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej odbędą się uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 w całym mieście zabrzmi sygnał syren alarmowych. Następnie odbędzie się uroczysty apel przygotowany przez harcerzy z Chorągwi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

W programie uroczystości przewiduje się:
- wystąpienia okolicznościowe,
- apel pamięci,
- składanie wiązanek kwiatów przed obeliskiem.

W uroczystości weźmie udział kompania honorowa z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska.

Nietypowy, imponujących rozmiarów mural powstał w Świdnicy. Ma on uczcić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Władze miasta postanowiły w ten nietypowy sposób oddać hołd powstańcom. To kolejny mural w Świdnicy, po bardzo dobrze przyjętej grafice, która powstała w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Ten mural ozdobił posowieckie garaże u zbiegu ulic Armii Krajowej i Fieldorfa w Świdnicy.

Czytaj też: Świdnica rusza z pomocą dla ukraińskiego miasta

Najnowszy mural powstał na wiadukcie przy ul. Sprzymierzeńców/Polna Droga. Prace trwały w sumie trzy dni. Projekt autorstwa grafficiarzy pochodzących ze Świdnicy został naniesiony na ściany przy pomocy rzutnika multimedialnego. W sobotę i niedzielę wykonano finalne malowidło, na które zużyto w sumie 300 puszek farby. Tę zakupił Świdnicki Ośrodek Kultury, a prace nadzorował świdnicki artysta Robert Kukla. Grafficiarze chętnie się zaangażowali w projekt i wykonali mural bez honorarium.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Podczas 63 dni walk poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tysięcy powstańców i około 180 tysięcy cywilów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.