PARTNER PORTALU
  • BGK

10 laureatów konkursu na formę przestrzenną

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 19:52

Rozstrzygnięty został konkurs na formę przestrzenną "Rozdroża Wolności". 10 najciekawszych rzeźb i instalacji pokazanych zostanie na początku czerwca na wystawie w Gdańsku.
- Na konkurs wpłynęło 50 prac z Polski i zagranicy, m.in. Meksyku, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Chin, Belgii, Szwajcarii, Bułgarii. Projekty w intrygujący sposób przedstawiały odmienny sposób interpretacji przewodniego hasła. Bo jeśli nawet uda się już nam zdefiniować pojęcie wolności, to nie bardzo wiadomo, jak ją osiągnąć - droga do wolności często okazuje się bowiem kręta i wyboista - powiedział prezes organizującej konkurs Fundacji "Wspólnota Gdańska" Andrzej Stelmasiewicz.

Nadesłane prace oceniało pięcioosobowe jury, w którego składzie zasiadali m.in. prof. Mirosław Duchowski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Andrzej Getter z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz dyrektor ds. artystycznych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Mariusz Knorowski.

Jury przyznało trzy nagrody oraz siedem równorzędnych wyróżnień.

Pierwsza nagroda (1000 euro) przypadła Piotrowi Wesołowskiemu (praca bez tytułu), druga parze Jerzy Dobrzański i Joanna Zemanek za pracę "Nagłaśniacz myśli", trzecią otrzymał J. Noe Alvarez Godoy (Meksyk) za pracę "Arc Freedom" (obie te nagrody po 500 euro).

Wyróżnienia dostali: Antonio Jurado Corrales (Hiszpania) za "Mixture Forms", a także polscy artyści: Jerzy Dobrzański za pracę "Kod Wolności", Mikołaj Ludwik Jerczyński z zespołem za "Strażników piaskownicy", Jacek Lustych za "Balans", Aleksandra Ławicka-Cuper za "Insubordination", Tomasz Tomaszewski za pracę "Stół" oraz Sebastian Warszawa (praca bez tytułu).

Nagrodzeni i wyróżnieni artyści zaproszeni zostaną w maju na realizację swoich projektów w różnych miejscach w Gdańsku. Wystawa "Rozdroża Wolności" otwarta zostanie 4 czerwca i potrwa cztery miesiące. Podczas trwania ekspozycji zaplanowano również prezentację najciekawszych rzeźb i instalacji z dwóch poprzednich edycji festiwalu "Rozdroża Wolności". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.