PARTNER PORTALU
  • BGK

10. Przystanek Niepodległość w warszawskim Muzeum Historii Polski

  • PAP/JL    10 listopada 2015 - 08:21
10. Przystanek Niepodległość w warszawskim Muzeum Historii Polski

11 listopada na gości Muzeum Historii Polski w Warszawie czeka wiele atrakcji. Fot. Mat. prasowe

Na gości 11 listopada czekają: kryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki”, gra „Drogi do wolności” oraz przedstawienie i warsztaty plastyczne dla dzieci.
– Swoje Narodowe Święto Niepodległości obchodzi praktycznie każde państwo. Dla Polaków jest ono związane z listopadem 1918 r. i odzyskaniem przez Rzeczpospolitą niepodległości po 123-letnim okresie zaborów. Święto Niepodległości jest dla nas okazją do refleksji na temat naszej historii, tego, co nas łączy, o wartościach najważniejszych dla państwa i narodu – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie Robert Kostro.

Jak wyjaśnia celem organizowanego przez Muzeum już po raz dziesiąty Przystanku Niepodległość jest przybliżenie tej problematyki i zainteresowanie nią zwłaszcza młodych odbiorców.

– Staramy się to robić m.in. poprzez organizację gier miejskich, przedstawień, warsztatów czy wydawania poświęconej świętu i Przystankowi Niepodległość okolicznościowej jednodniówki „Jesteśmy” – podkreśla Kostro.

W ramach tegorocznego stołecznego Przystanku Niepodległość zaplanowano kryminalną grę miejską „Tajemnica skrytki” odnosząca się do autentycznych wydarzeń z dwudziestolecia międzywojennego. W grze mającej miejsce na obszarze pomiędzy Śródmieściem a Powiślem, wezmą udział wieloosobowe zespoły. Na uczestników będą czekały ciekawe zadania, łamigłówki i tajemniczy bohaterowie.

Dzieci w wieku 5-9 lat na terenie Ogrodu Saskiego będą mogły wziąć udział w grze „Drogi do wolności”. W jej ramach najmłodsi będą wykonywać zadania związane z odnalezioną przez dziadka książką poświęconą życiu na przełomie XIX i XX w., dzięki której poznają okres poprzedzający odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego dla dzieci przygotowano także adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego „O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał”. Bohaterem historii z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. jest warszawski sierota, który dzięki uczciwości otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklach zaplanowanych na 11, 13.30 i 16 odbędą się warsztaty plastyczne.

Będzie też możliwość zwiedzenia wystawy „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” o polskich miastach XIX i początku XX w. Atrakcją będzie przedwojenna ręczna maszyna drukarska „Bostonka” ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.