PARTNER PORTALU
  • BGK

10 technologii przyszłości dla Małopolski

  • PAP    1 czerwca 2010 - 15:17
10 technologii przyszłości dla Małopolski

Przedstawiciele nauki, samorządów i biznesu wybrali 10 kluczowych technologii przyszłości dla województwa małopolskiego. Reprezentują one takie dziedziny wiedzy jak biotechnologia, energetyka i technologie informacyjne.
Wybór technologii przyszłości został dokonany w ramach projektu "Perspektywa Technologiczna Kraków-Małopolska 2020" przez komitet sterujący, w którego skład wchodzi kilkunastu przedstawicieli małopolskiej nauki, samorządów i biznesu.

Wśród 10 kluczowych technologii dla Małopolski znalazły się: bezdotykowy interfejs komputerowy, budownictwo samowystarczalne energetycznie, czyste technologie energetyczne, inżynieria tkankowa, leki i technologie miejscowo niszczące nowotwory, monitoring i kontrola stanów chorobowych, inżynieria materiałowa i nanotechnologie dla zastosowań specjalnych, systemy inteligentne, uniwersalny dostęp do informacji oraz usprawnienie procesu leczenia w oparciu o analizę danych.

Barbara Wityńska-Słącz z Krakowskiego Parku Technologicznego, który pilotuje projekt, poinformowała, że wybór technologii wiąże się z możliwością wykorzystania przez biznes zaplecza infrastrukturalnego, kadr i wiedzy dostępnej na małopolskich uczelniach.

- Tym samym wyłania się nowa koncepcja regionu - już nie 'usługowego', a 'kreatywnego', opartego na wiedzy i innowacjach - zaznaczyła.

Jak dodała, przedstawiciele małopolskiego urzędu marszałkowskiego zapewnili, że wyniki projektu zostaną uwzględnione w ramach aktualizacji Regionalnej Strategii Rozwoju Województwa, co pozwoli na ich wsparcie pieniędzmi publicznymi.

Projekt "Perspektywa Technologiczna Kraków-Małopolska 2020" został zainaugurowany w czerwcu ubiegłego roku. W styczniu br. szerokie grono ekspertów wstępnie wyłoniło 20 technologii, by następnie przystąpić do analiz mających na celu wybranie kluczowych 10. Na jesieni ma być wydany raport końcowy projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Olo, 2010-06-02 11:28:11

    To nic Galicjii nie da. Jak zawsze tylko gdakają i gdakają.