PARTNER PORTALU
  • BGK

100 fortepianów zabrzmi w Warszawie

  • PAP    1 kwietnia 2010 - 15:15

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie prezes fundacji Warsaw Destination Alliance Alex Kloszewski, zapowiedział wyjątkowy koncert fortepianowy.
Utwory Fryderyka Chopina zagra na 100 fortepianach stu młodych pianistów: 99 dzieci z Chin oraz jeden Polak. Wyjątkowy koncert, o nazwie "Chopin Lives", odbędzie się 29 sierpnia na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Wydarzenie wpisze się w obchody 200. rocznicy urodzin najsłynniejszego polskiego kompozytora.

Koncert zaopowiedział na czwartkowej konferencji prasowej w stolicy prezes fundacji, która go organizuje - Warsaw Destination Alliance - Alex Kloszewski. W spotkaniu wzięli również udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Elżbieta Penderecka.

Alex Kloszewski powiedział, że obecnie w Chinach gra na fortepianie lub uczy się gry na tym instrumencie 30 mln ludzi. "18 milionów chińskich pianistów specjalizuje się w Chopinie" - zauważył Kloszewski. - Muzyka Chopina jest szalenie popularna w Chinach - stąd pomysł, by koncert zagrały właśnie dzieci z Chin - tłumaczył.

Bogdan Zdrojewski ocenił na konferencji, że koncert "Chopin Lives", niezwykłe wydarzenie muzyczne, będzie zarazem formą "budowania mostu między Warszawą a Szanghajem i Pekinem". Poprzez kulturę możemy skutecznie "promować markę państwa polskiego za granicą" - podkreślił minister.

Elżbieta Penderecka, po zapoznaniu się z planami organizatorów, oświadczyła, że jest to "projekt niezwykły". Mówiąc o młodych chińskich pianistach, zwróciła uwagę na Marca Yu, 11-latka, który ćwiczy grę na fortepianie od trzeciego roku życia. Marc Yu, nazywany "cudownym dzieckiem" fortepianu, wystąpił w zeszłym roku w Carnegie Hall na wspólnym koncercie ze słynnym pianistą z Chin, Lang Langiem.

29 sierpnia na warszawskim pl. Piłsudskiego 100 pianistów zagra symultaniczny koncert na wielkiej, liczącej 1000 metrów kw. scenie. Swoje muzyczne umiejętności zaprezentuje 99 dzieci z Chin oraz jedno dziecko z Polski. Polski pianista zagra na fortepianie udekorowanym w narodowe biało-czerwone barwy.

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, selekcji utworów, które zostaną zagrane podczas koncertu "Chopin Lives", dokonał prof. Waldemar Wojtal z Akademii Muzycznej w Gdańsku, a nad wyborem polskiego dziecka, które wykona utwór na zakończenie koncertu czuwa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W Chinach selekcja młodych pianistów na warszawski koncert trwa obecnie - powiedział Kloszewski.

Muzyczne dzieła będą wykonane na specjalnie do tego celu sprowadzonych fortepianach Calisia. Fortepiany zostaną dostarczone do Warszawy z Chin - gdzie zostaną wyprodukowane - miesiąc przed koncertem, 30 lipca - wynika z planów organizatorów. Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia z Kalisza (rok założenia: 1878) została w 2007 r. zlikwidowana. Obecnie marka Calisia należy do chińskiego przedsiębiorcy.

Latem podczas pobytu w Polsce mali pianiści z Chin pojadą na wycieczkę do Żelazowej Woli, miejsca urodzin Chopina - zapowiedziała Fundacja Warsaw Destination Alliance.

Patronami honorowymi koncertu "Chopin Lives" są: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasadorowie: Chin w Polsce i Polski w Chinach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.