PARTNER PORTALU
  • BGK

100 lat Zagłębiowskiego Harcerstwa

  • GK    1 kwietnia 2011 - 09:32

Jutro, 2 kwietnia w Dąbrowie Górniczej odbędą się uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 100-lecia powstania harcerstwa w Zagłębiu.
Otworzy je o godzinie 10.00 uroczysta msza święta w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej Patronki Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Podczas nabożeństwa oficjalnie mianowany zostanie duszpasterz harcerzy, a następnie zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa „W Hołdzie Zagłębiowskim Patriotom” oraz krypta z ziemią z nekropolii z różnych miejsc Polski i świata.

Pomysł upamiętnienia Zagłębiaków, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny, powstał ponad 20 lat temu. Każdego roku dąbrowski harcerz – druh podharcmistrz Kazimierz Kalaga – obecnie przewodniczący Komisji Historycznej ZHP w Dąbrowie Górniczej, odwiedzał miejsca, gdzie walczyli, polegli lub zostali pochowani Zagłębiacy, którzy w powstaniach narodowych i wszystkich wojnach światowych oddali życie za wolną Polskę.

W każdym roku z okazji Święta Niepodległości do izby pamięci znajdującej się w dąbrowskim hufcu trafiała symboliczna garstka ziemi pobrana z różnych miejsc Polski i Europy.

Po mszy św. zuchy, harcerze i wędrownicy wezmą udział w m.in. w zajęciach sprawnościowych w parku wodnym „Nemo”, w działaniach w Szkole Podstawowej nr 10 oraz w wędrowniczej grze historycznej „Tropami Harcerskiej Drukarni”.

Dla instruktorów i seniorów przygotowana została konferencja historyczna „Jesteśmy stąd…” pod opieką naukową prof. Zygmunta Woźniczki. Konferencja odbędzie się w Muzeum Miejskim „Sztygarka”.

O godzinie 15.00, u stóp Pałacu Kultury Zagłębia (plac Wolności) odbędzie się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości. Podczas apelu odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Jednostki Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po apelu uczestnicy przejdą do sali koncertowej w Pałacu Kultury Zagłębia i wezmą udział w koncercie „Pamiętajcie o ogrodach”, przygotowanym przez uczniów i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej.

Podczas koncertu zostanie wręczone wyróżnienie Annie Komorowskiej oraz posłance Beacie Małeckiej-Liberze, przewodniczącej komitetu honorowego obchodów Jubileuszu 100-lecia powstania harcerstwa w Zagłębiu.

W wydarzeniach udział weźmie Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.

Honorowy Patronat nad uroczystościami przyjął Bronisław Komorowski – Prezydent RP. Udział w uroczystościach potwierdziła Anna Komorowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.