PARTNER PORTALU
  • BGK

100 nowych kamer w Gdyni

  • lk    30 września 2010 - 15:45
100 nowych kamer w Gdyni

W Gdyni otwarto dzisiaj (30 września) Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta. Dzięki inwestycji miejski system monitoringu, jak podaje urząd miasta w Gdyni, jest największy w Polsce.
System obejmuje swym zasięgiem wszystkie dzielnice. Bezpieczeństwa pilnuje łącznie 175 kamer, co stawia Gdynię na pierwszym miejscu pod względem rozległości systemu w grupie miast o porównywalnej liczbie ludności. Średnio jeden punkt kamerowy przypada na 1400 mieszkańców.  Centrum znajduje się w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

System zbudowano wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i jak podaje urząd miasta w Gdyni jest on największy w Polsce pod względem wykorzystania technologii radiowej do transmisji danych. Sieć ma m.in. wysoką przepustowość i jest odporna na zakłócenia. Warto zaznaczyć, że system dotychczas funkcjonujący w Śródmieściu w pełni zintegrowano z nowym systemem monitoringu. Obraz z kamer jest przechowywany przez 30 dni na macierzach dyskowych i może być wykorzystywany dla celów operacyjnych lub dowodowych.

Rozbudowa wcześniejszego systemu monitoringu trwała dwa lata. 21 sierpnia 2008 r. podpisano z firmą SPRINT Sp. z o.o. Oddział w Gdańsku umowę na opracowanie dokumentacji i wykonanie tej inwestycji. W jej ramach powstały: Centrum Monitoringu Miejskiego, punkt monitoringu Komendzie Miejskiej Policji, system transmisji światłowodowej i radiowej (LMDS) oraz 100 punktów kamerowych.

Gospodarzem systemu została Straż Miejska. W jej strukturze zatrudniono operatorów do obserwacji miasta i podejmowania działań w sytuacjach naruszenia zasad bezpieczeństwa i porządku.Koszt całej inwestycji sfinansowanej z budżetu miasta, realizowanej w latach 2008-2010, wyniósł około 13,5 mln złotych brutto.

Należy wspomnieć, że niezależnie z inicjatywy rad dzielnic i jednostek samorządowych na terenie Gdyni powstało osiem lokalnych systemów monitoringu, posiadających łącznie 58 punktów kamerowych. Obserwowane są m.in.: basen jachtowy, podziemne przejścia uliczne, okolice przystanków kolejowych, place szkolne itp.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.