PARTNER PORTALU
  • BGK

100. rocznicę śmierci Zamenhofa Białystok uczci cyklem wydarzeń

  • aw/PAP    5 grudnia 2016 - 15:42

Spektakl, festiwal muzyczny, mural oraz tomik poezji Wiesława Kazaneckiego - wszystko w języku esperanto - upamiętnią przyszłoroczną 100. rocznicę śmierci twórcy tego języka Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Władze miasta chcą też ogłosić jego rok.
Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to zróżnicowane kulturowo i narodowościowo miasto, a młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu się różnych narodowości i służyć wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

W 2017 roku przypada 100. rocznica śmierci Zamenhofa. Jego rok na całym świecie ogłosiło UNESCO. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski chce, by także w tym mieście 2017 był Rokiem Zamenhofa; na grudniową sesję rady miasta ma trafić stanowisko w tej sprawie.

"Zamenhof zasługuje na pamięć" - powiedział na konferencji prasowej Truskolaski. Dodał, że Zamenhof jest twórcą wciąż używanego języka.

"My białostoczanie jesteśmy dumni, że w Białymstoku urodził się twórca międzynarodowego języka esperanto" - powiedział w tym języku prezydent, tłumaczony na polski przez prezesa Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE) Przemysława Wierzbowskiego.

Wśród działań przygotowanych na Rok Zamenhofa znalazł się m.in. spektakl w języku esperanto w Białostockim Teatrze Lalek, wydanie w esperanto tomiku wierszy białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego (który jest patronem dorocznej nagrody literackiej prezydenta Białegostoku) czy impreza muzyczna, na której będzie można usłyszeć utwory w języku esperanto. W przygotowania włączyły się m.in. miejskie instytucje kultury oraz BTE.

Jak mówił Wierzbowski, rok 2017 to nie tylko rocznica śmierci Zamenhofa, ale też 130. rocznica powstania języka esperanto oraz 130. rocznica urodzin Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku.

Dlatego też - z inicjatywy Towarzystwa - wydany zostanie m.in. reprint pierwszego przewodnika po Białymstoku w języku esperanto, opracowanego przez Szapiro w 1923 i 1931 roku. W mieście ma być też zorganizowany Ogólnopolski Kongres Esperantystów, co roku organizowany w innym mieście.

Rok 2017 w mieście będzie Rokiem Józefa Piłsudskiego, co uchwalili już radni. W ocenie Truskolaskiego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dany rok miał kilku patronów, co jest praktykowane m.in. przez Sejm RP.

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku, zmarł 14 kwietnia 1917 roku. Z Białegostoku przeniósł się do Warszawy, gdzie nadal pracował nad językiem esperanto. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (Mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.

Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto w naszym kraju. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.

W mieście działa Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które m.in. realizuje projekty ukazujące i propagujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Od nowego roku centrum zostanie włączone w strukturę Białostockiego Ośrodka Kultury.

W centrum działa biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), której księgozbiór liczy ponad 3 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.