PARTNER PORTALU
  • BGK

100 zabytków z Pól Grunwaldzkich po konserwacji. Zobaczymy je w maju

  • PAP/AS    9 stycznia 2016 - 11:24
100 zabytków z Pól Grunwaldzkich po konserwacji.  Zobaczymy je w maju
Wśród nich przede wszystkim wymienić trzeba te, które bez wątpliwości związane są z bitwą pod Grunwaldem (fot. Andrzej Barabasz/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Zakończyła się konserwacja 100 najciekawszych zabytków pozyskanych przez dwa ostatnie lata na Polach Grunwaldzkich, w tym grotów strzał i bełtów oraz fragmentów toporów i siekier. Publiczność będzie mogła je zobaczyć w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w maju.
Jak poinformował PAP dr Piotr A. Nowakowski, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum w Stębarku, do konserwacji trafiło 100 najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych w ubiegłym oraz 2014 roku.

"Wśród nich przede wszystkim wymienić trzeba te, które bez wątpliwości związane są z bitwą pod Grunwaldem - groty strzał i bełtów, fragmenty głowni broni białej, żeleźca toporów i siekier, ostrogi i ich fragmenty czy elementy rękawicy pancernej. Ponadto do konserwacji trafiły także niemal wszystkie numizmaty - zarówno te, pochodzące ze średniowiecza, jak i starsze z okresu wpływów rzymskich oraz współczesne do czasów II wojny światowej"- wymienił.

Konserwacja została przeprowadzona przez mgr Mariusza Rychtera z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. "Zabiegi te miały na celu zatrzymanie procesów destrukcji, które zagrażały zabytkom oraz usunięcie z nich śladów już dokonanych uszkodzeń. W przypadku zabytków żelaznych poddane zostały kąpieli w roztworze kwasu octowego i kwasu taninowego, a następnie pokryte specjalnym preparatem konserwującym. Zabytki z miedzi przeszły elektrolizę, kąpiel w roztworze benzotriazolu w alkoholu etylowym oraz pokrycie preparatem konserwującym, zaś przedmioty srebrne jedynie kąpiel w kwasie octowym. Oczywiście na kolejnych etapach zabytki były także oczyszczane mechanicznie zgodnie z doraźnymi potrzebami"- wyjaśnił dr Nowakowski.

Jak dodał, cenne i ciekawe są wszystkie zabytki. "Oczywiście, ze względu na profil działalności Muzeum, najbardziej nas cieszy pozyskanie militariów pochodzących z bitwy pod Grunwaldem. Możemy powiedzieć, że wskutek ubiegłorocznych badań odnotowaliśmy ponad stuprocentowy przyrost bazy źródeł archeologicznych, które znajdują się w naszych zbiorach. Są to wprawdzie przedmioty drobne, ale pamiętać trzeba, iż większe i cenniejsze przedmioty w znacznej mierze zostały zebrane z pola walki tuż po bitwie. Nie tracimy jednak nadziei, że i takie odnajdziemy w kolejnych sezonach badawczych" - podkreślił.

Zaznaczył, że muzealników cieszy również odnalezienie przedmiotów świadczących o kontaktach handlowych Imperium Romanum z mieszkańcami okolicznych terenów, o czym świadczą rzymskie numizmaty, a także wzbogacenie wiedzy o walkach na terenie Pól Grunwaldu w czasie I i II wojny światowej dzięki militariom pochodzącym z tego okresu.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje prezentację zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów - z 16 na 17 maja.

Na Polach Grunwaldzkich od 2014 roku prowadzone są badania archeologiczne z udziałem naukowców, archeologów - pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. Naukowcy chcą odnaleźć miejsce głównego starcia wojsk krzyżackich z wojskami polsko-litewskimi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.