PARTNER PORTALU
  • BGK

11 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na europejskim poziomie

  • bad    16 lipca 2014 - 16:30
11 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na europejskim poziomie

Funkcjonują już wszystkie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) powstałe, zmodernizowane oraz doposażone dzięki ponad 58 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Nowe obiekty ma Łódź, Suwałki, Poznań, Kielce, Kraków, Gdańsk, Zielona Góra i Wrocław. Bazy w Sanoku i Białymstoku poddano kompleksowej modernizacji. Powstała także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie-Goleniowie.
Standard wyposażenia powietrznych służb ratunkowych klasyfikuje LPR w ścisłej europejskiej czołówce. Jest on jednolity dla wszystkich obiektów. W nowych bazach śmigłowce stacjonują na specjalnej platformie, z której wyjazd po specjalnych szynach, trwa około minuty. Znajdują się w nich także m.in. podziemne stacje paliw, pomieszczenia techniczne oraz zaplecza socjalno-operacyjne dla załogi. Zamontowano także system monitoringu.

Czytaj też: Ratownictwo medyczne na wysokim poziomie

Nowe hangary umożliwiają przechowywanie śmigłowców w bezpiecznych warunkach zarówno latem, jak i zimą i ich niezwłoczne użycie w razie potrzeby. Wyposażenie maszyn LPR, zbliżone do norm karetek ratunkowych, pozwala przeprowadzić wszystkie procedury z zakresu przedszpitalnej medycyny ratunkowej i czynności krytycznych, takich jak np. resuscytacja krążeniowa.

Przedsięwzięcie pn. Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, realizowane było w dwóch etapach. Całkowity koszt projektu to ok. 69,6 mln zł z czego ponad 58 mln zł to fundusze Programu Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.