PARTNER PORTALU
  • BGK

11 Listopada, Warszawa: Trzy duże marsze i kilkanaście innych zgromadzeń na ulicach stolicy

  • aw/PAP    2 listopada 2016 - 15:40

• 11 listopada, w Święto Niepodległości, ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze.
• Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości, Komitet Obrony Demokracji - marsz "KOD Niepodległości", a organizacje lewicowe i anarchistyczne - marsz antyfaszystowski.
Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała, że do miasta wpłynęło 17 zgłoszeń manifestacji planowanych na 11 listopada. Tego dnia ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze.

Pierwsi na ulice wyjdą uczestnicy marszu "KOD Niepodległości", wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie. Tam, jak informują organizatorzy, wygłoszone zostaną przemówienia i odbędzie się koncert.

Pełnomocnik zarządu KOD ds. akcji ogólnopolskich Piotr Wieczorek powiedział PAP, że Komitet chce, żeby 11 listopada był "świętem dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych". "Chcemy, żeby nasze święto narodowe nie kojarzyło się z przemarszami panów z pochodniami w rękach i wykrzykiwaniem haseł +Polska dla Polaków+" - powiedział Wieczorek.

Jak dodał, w marszu "KOD Niepodległości" wezmą udział przedstawiciele kilku stowarzyszeń oraz partii opozycyjnych - zarówno tych parlamentarnych, jak i pozaparlamentarnych. "Z wyjątkiem polityków Kukiz'15 i Partii Razem, których też oczywiście serdecznie zapraszamy, ale do tej pory nie odpowiedzieli nam na zaproszenie" - powiedział Wieczorek.

W zgłoszeniu manifestacji do stołecznego ratusza zadeklarowano udział 100 tys. osób - dodał Wieczorek.

Od lat w dniu Święta Niepodległości w Warszawie odbywa się organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. Tegoroczny pod hasłem "Polska bastionem Europy" rozpocznie się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy.

Organizatorami Marszu Niepodległości są dwie organizacje - Młodzież Wszechpolska oraz Obóz Narodowo-Radykalny Mazowsze. W zgłoszeniu do miasta podano, że weźmie w nim udział ok. 50 tys. osób - poinformowała Gawor.

"11 listopada spotkajmy się w Warszawie, by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego. Niepodległa Polska to wartość bezcenna. Naród silny i nowoczesny musi kształtować swój byt w niezależnym państwie, będącym podmiotem, a nie przedmiotem stosunków międzynarodowych. (...) 11 listopada przemaszerujemy, by wyrazić naszą wolę walki o silną i wielką Polskę" - napisano na stronie internetowej Marszu Niepodległości.

Przed rozpoczęciem marszu, o godz. 12 odbędzie się Msza św. w Parafii Rzymskokatolickiej św. Barbary "w intencji Ojczyzny i poległych za wolną Polskę".

Przy trasie Marszu Niepodległości nieformalna grupa Obywatele RP planuje zorganizowanie kontrpikiet. "Protest przeciw faszystowskim treściom Marszu Niepodległości i łamaniu prawa przez narodowe środowiska ONR i Młodzieży Wszechpolskiej będziemy prowadzić około dwudziestoosobową grupą 11 listopada" - napisali Obywatele RP na swojej stronie internetowej.

Gawor podkreśliła, że planowane pikiety mają odbyć się przy, a nie na trasie Marszu Niepodległości. "Jeżeli Marsz Niepodległości zaczyna swoje zgromadzenie na rondzie Dmowskiego, to mamy małe zgromadzenie zarejestrowane przy Rotundzie, niedokładnie w tym samym miejscu, ale w pobliżu" - powiedziała Gawor.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.