PARTNER PORTALU
  • BGK

11 mld zarobiła Małopolska na turystyce

  • PAP    11 stycznia 2012 - 16:58
11 mld zarobiła Małopolska na turystyce

11,8 mln osób z kraju i zagranicy odwiedziło w zeszłym roku województwo małopolskie. Najwięcej z nich, ponad 8 mln gościła stolica regionu, Kraków. Szacowane wpływy z turystyki wyniosły w tym czasie 11 mld zł.
Jak podkreślił podczas środowej konferencji prasowej członek zarządu województwa małopolskiego (zabierz głos/oceń marszałka) Witold Latusek, zeszłoroczny wynik jest o 4,1 proc. lepszy, od osiągniętego w roku 2010.

- Małopolska od kilku lat stawia na turystykę, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach - zaznaczył.

Według niego turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Małopolski i została uznana za jeden ze strategicznych obszarów w strategii rozwoju województwa.

Przedstawione w środę badania zeszłorocznego ruchu turystycznego zostało wykonane na zlecenie województwa małopolskiego przez firmę Instytut Turystyki w Warszawie na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 6 tysięcy osób w największych atrakcjach turystycznych regionu oraz analizie danych źródłowych.

Na podstawie zebranych informacji oszacowano, że turyści zagraniczni odwiedzający Małopolskę to mieszkańcy przede wszystkim: Wielkiej Brytanii (prawie 22 proc.), Niemiec (ponad 17 proc.), Włoch (prawie 8 proc.), Słowacji (prawie 7 proc.) oraz Francji (blisko 6 proc.).

Turyści krajowi przyjeżdżają głownie z województw: mazowieckiego i śląskiego. Preferują oni noclegi w prywatnych kwaterach bądź kwaterach agroturystycznych, natomiast obcokrajowcy najczęściej wybierają hotele.

Osoby przyjeżdżające do Małopolski najczęściej chciały wypocząć i zwiedzić zabytki. Turyści polscy zainteresowani byli także wędrówkami pieszymi i górskimi, natomiast goście zagraniczni odwiedzaniem krewnych i znajomych oraz rozrywką i pobytem w restauracjach. Przyciągały ich głównie Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta), a także Zakopane, Wieliczka i Oświęcim.

Turyści krajowi zadeklarowali średnie wydatki w czasie pobytu w Małopolsce na poziomie średnio 756 zł na osobę, turyści zagraniczni byli bardziej rozrzutni i wydawali średnio 2141 zł na osobę.

Zdecydowana większość gości była zadowolona z pobytu w Małopolsce i poleciłaby region znajomym lub rodzinie. Wśród atutów Małopolski najczęściej wymieniano walory historyczne i kulturowe regionu, piękne zbytki, ciekawe miejsca i obiekty do zwiedzania, ładne widoki, sprzyjającą pogodę oraz miłych i gościnnych ludzi.

Do głównych wad odwiedzający zaliczyli zły stan dróg, zbyt duży tłok i złą pogodę

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Bardzo dobrze, 2012-01-11 20:55:20

    niewiele brakowało a byłoby 12mln ludzi
  • "podróżniczka", 2012-01-11 19:44:06

    To było cudowne wydarzenie! Można jeszcze popoprawiać niektóre elementy i doprowadzić do finału,nieprawdaż?