PARTNER PORTALU
  • BGK

11. Noc Naukowców na poznańskich uniwersytetach

  • PAP/AH    29 września 2017 - 12:39
11. Noc Naukowców na poznańskich uniwersytetach
Organizatorzy przekonują, że wydarzenie to jest niezwykłą szansą, by na własne oczy przekonać się, jak fascynująca jest nauka. (Fot. poznan.nocnaukowcow.pl)

Czy kłamstwo naprawdę ma krótki nogi, jak można stworzyć wodospad z dymu i co znajduje się w ziarenku piasku – to niektóre z zagadek nauki i tematy, jakie mogą w piątek wieczorem zgłębiać uczestnicy Nocy Naukowców w Poznaniu.




• Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach.

• Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością

• Wydarzenie organizowane jest w Europie po raz dwunasty. W Poznaniu po raz jedenasty.

W trakcie 11. edycji Nocy Naukowców w Poznaniu swoje laboratoria w piątek (29 września) udostępnia zwiedzającym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Spotkania, wykłady i warsztaty zaczynają się od 16:30 i potrwają do późnego wieczora. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie http://www.poznan.nocnaukowcow.pl/

Zapowiadając wydarzenia Nocy Naukowców Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej podkreślała, że wydarzenie to jest niezwykłą szansą, by na własne oczy przekonać się, jak fascynująca jest nauka, i jak naprawdę wygląda praca odkrywców, badaczy i wynalazców.

- W tym roku można wziąć udział w warsztatach malowania światłem, można samodzielnie konstruować samochody, samoloty i pojazdy bojowe. Można stworzyć pneumatyczną wędkę, by łowić ryby na powietrze, czy zbudować okulary z kartonu do podglądania wirtualnej rzeczywistości - mówiła Szajbe.

- Na Politechnice można wziąć udział m.in. w pokazach Fizyka HOT Show, gdzie można się dowiedzieć, jak stworzyć wodospad z dymu, tornado ogniowe oraz gorące graffiti. Można też wraz z chemikami zajrzeć do magicznej krainy wulkanów i lodu - dodała.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu zaplanowała w tym roku m.in. warsztaty o technice w piłce nożnej, czyli "konkurs na trenera kadry narodowej", a także trening Taekwondo z medalistami mistrzostw świata i Europy. Można także sprawdzić, czy rzeczywiście szansa na olimpijskie złoto jest zapisana w genach, oraz czego w trakcie minuty można się dowiedzieć z kropli krwi.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym można natomiast podyskutować o przyszłości pieniądza i założyć własny biznes w wirtualnym świecie. Uczestnicy mogą także zwiedzać laboratorium wirtualnej rzeczywistości albo dowiedzieć się, jakie hobby mają naukowcy, i czy można połączyć pasję z karierą naukową.

Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak podkreśliła Agnieszka Motyl z UAM, w tym roku uczestnicy wraz z naukowcami mogą zgłębiać m.in. historię piękna.

- Można stworzyć swoje własne perfumy, kosmetyki, dowiedzieć się jak wyglądał styl w starożytnym Rzymie i co z tego stylu pojawia się w dzisiejszej modzie. Można także poznawać świat natury i sprawdzić co znajduje się w ziarenku piasku - mówiła Motyl.

- Tradycyjnie zapraszamy też na "ścieżkę kryminalną", podczas której można odkryć tajemnicę serii morderstw mając ze sobą vademecum roślin trujących. Dowiemy się też czy rzeczywiście każde kłamstwo ma krótkie nogi, jak sfotografować ducha, a na warsztatach - jak rozpoznać psychopatę, jakie posiada cechy i w jaki sposób może manipulować ludźmi - dodała.

Urszula Mojsiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaznaczyła z kolei, że w tym roku w przygotowanie Nocy Naukowców zaangażowało się 360 naukowców, którzy zorganizowali ponad 200 wydarzeń. - To są nie tylko wykłady i pokazy, ale także gry terenowe, stoiska interaktywne. Młodzi naukowcy z Instytutu Zoologii nauczą nas na przykład rozpoznawania ptaków żyjących w miastach, a także opowiedzą o pracy lekarza weterynarii w ptasim azylu - mówiła.

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dwunasty, w Poznaniu będzie to jej jedenasta edycja.

Atrakcje przewidziane w Poznaniu stanowią element szerzej zakrojonej ogólnopolskiej akcji popularyzującej naukę. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.