11 tys. patroli żandarmerii wspierało Euro

Ponad 11 tys. patroli, prawie 25,5 tys. wylegitymowanych, ponad stu zatrzymanych, ponad 5 tys. pouczonych lub ukaranych mandatami - to bilans działań prawie 1200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy zostali skierowani do zabezpieczenia Euro 2012.
11 tys. patroli żandarmerii wspierało Euro
Podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej żandarmi wspierali policję i Straż Graniczną. Od 1 czerwca zgodnie z zarządzeniem premiera żołnierze ŻW dostali takie same uprawnienia jak policjanci. Przysługują one żandarmom do czwartku.

Czytaj też: Na Euro mundurowych nie zabraknie

Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Głównej ŻW ppłk Marcin Wiącek, w ramach zabezpieczenia turnieju żandarmi wykonali ponad 11 tys. patroli - pieszych, zmotoryzowanych i ruchu drogowego. Wspólnie z policjantami i pogranicznikami albo samodzielnie wylegitymowali blisko 25,5 tys. osób, a zatrzymali ponad 100.

Skontrolowali też blisko 12 tys. pojazdów. Pouczyli lub ukarali mandatami ponad 5 tys. osób, głównie za wykroczenia w ruchu drogowym.

Czytaj też: Wielka mobilizacja sił zbrojnych na Euro

Wiącek przypomniał, że ŻW nie po raz pierwszy otrzymała uprawnienia takie jak policja, ale podkreślił, że po raz pierwszy współpraca ze służbami podległymi MSW była tak intensywna.

"Współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z policją nie jest niczym nowym, ale podczas Euro odbywało się ono po raz pierwszy na tak dużą skalę, przez tak długi czas i na terenie całego kraju" - powiedział rzecznik ŻW.

Przypomniał, że dotychczas żandarmi otrzymywali uprawnienia policyjne na czas pielgrzymek papieskich czy długich weekendów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE