PARTNER PORTALU
  • BGK

11 tys. patroli żandarmerii wspierało Euro

  • PAP    5 lipca 2012 - 16:44
11 tys. patroli żandarmerii wspierało Euro

Ponad 11 tys. patroli, prawie 25,5 tys. wylegitymowanych, ponad stu zatrzymanych, ponad 5 tys. pouczonych lub ukaranych mandatami - to bilans działań prawie 1200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy zostali skierowani do zabezpieczenia Euro 2012.
Podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej żandarmi wspierali policję i Straż Graniczną. Od 1 czerwca zgodnie z zarządzeniem premiera żołnierze ŻW dostali takie same uprawnienia jak policjanci. Przysługują one żandarmom do czwartku.

Czytaj też: Na Euro mundurowych nie zabraknie

Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Głównej ŻW ppłk Marcin Wiącek, w ramach zabezpieczenia turnieju żandarmi wykonali ponad 11 tys. patroli - pieszych, zmotoryzowanych i ruchu drogowego. Wspólnie z policjantami i pogranicznikami albo samodzielnie wylegitymowali blisko 25,5 tys. osób, a zatrzymali ponad 100.

Skontrolowali też blisko 12 tys. pojazdów. Pouczyli lub ukarali mandatami ponad 5 tys. osób, głównie za wykroczenia w ruchu drogowym.

Czytaj też: Wielka mobilizacja sił zbrojnych na Euro

Wiącek przypomniał, że ŻW nie po raz pierwszy otrzymała uprawnienia takie jak policja, ale podkreślił, że po raz pierwszy współpraca ze służbami podległymi MSW była tak intensywna.

"Współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z policją nie jest niczym nowym, ale podczas Euro odbywało się ono po raz pierwszy na tak dużą skalę, przez tak długi czas i na terenie całego kraju" - powiedział rzecznik ŻW.

Przypomniał, że dotychczas żandarmi otrzymywali uprawnienia policyjne na czas pielgrzymek papieskich czy długich weekendów.

<!-- pagebreak //-->

Podczas Euro 2012 żołnierze ŻW zapewniali bezpieczeństwo zarówno w miastach gospodarzach turnieju, jak i miejscowościach, z których część policjantów została oddelegowana na czas turnieju do miejsc, gdzie było więcej kibiców.

Tam, gdzie rozgrywano mecze piłkarskie, wojskowi policjanci byli głównie w okolicach stadionów i stref kibica. Służyli też w miejscach pobytu reprezentacji piłkarskich. Policjantów wspierali m.in. przewodnicy z psami.

Żandarmi uczestniczyli też w patrolach ruchu drogowego, a w ramach współdziałania ze Strażą Graniczną - w patrolach strefy przygranicznej i kontroli ruchu na przejściach.

Ochraniali też zagraniczne delegacje - ministrów obrony i szefów sztabów generalnych Chorwacji, Czech, Niemiec i Szwajcarii.

Ci żandarmi, którzy nie byli zaangażowani przy Euro, wykonywali codzienne zadania ŻW związane z zabezpieczeniem instytucji i jednostek wojskowych.

W poniedziałek Komenda Główna Policji poinformowała, że podczas turnieju w Polsce zatrzymano 652 osoby, w tym 473 Polaków i 179 obcokrajowców. Najczęściej do zatrzymań dochodziło w związku z chuligańskimi wybrykami.

Spośród zatrzymanych 23 osoby zostały aresztowane (14 Polaków, siedmiu Rosjan, Węgier i Chorwat). Najwięcej pracy służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały w dniu meczu Polska-Rosja, kiedy na ulicach Warszawy doszło do burd. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.