PARTNER PORTALU
  • BGK

119 mln zł dla parku naukowo-technologicznego

  • PAP    22 października 2010 - 19:08
  119 mln zł dla parku naukowo-technologicznego

119 mln zł kosztuje rozbudowa Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, który ma stać się w północnej Polsce najważniejszym miejscem tworzenia technologii dla gospodarki.
W piątek w Gdańsku zakończono III etap rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (GPN-T) im. prof. Hilarego Koprowskiego. Park powstał w 2006 roku, a jego założycielem i właścicielem jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE). GPN-T współpracuje z przedsiębiorstwami, uczelniami, studentami i młodymi firmami. W parku mają działać głównie firmy biotechnologiczne. 

Obecnie w parku jest ok. 50 firm, zajmujących się m.in. biotechnologią, elektroniką, informatyką i nanotechnologią. Są tutaj również zlokalizowane: Inkubator Technologiczny, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe oraz Centrum Edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział dziennikarzom w piątek, że "w parkach buduje się konkurencyjną gospodarkę". "Jak ktoś pyta, czy będziemy mieli miejsca pracy, to odpowiadam: tylko wtedy, jak będziemy konkurencyjni poprzez nowe technologie, a wiec walczymy z bezrobociem w takim miejscu, jak tutaj" - powiedział.

Zaznaczył, że dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, "myślimy o tym, co będzie za 5 czy 10 lat, czy będziemy mogli konkurować w skali Europy i świata".

Po rozbudowie, gdański park ma być kompleksem biurowo-technologiczno-produkcyjnym o powierzchni ok. 38 tys. m2; teraz ma powierzchnię ok. 18 tys. m2. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2011 r. W nowych obiektach, przystosowanych do prowadzenia badań, swoje siedziby będą miały firmy związane z komercjalizacją badań naukowych, ośrodki badawczo-rozwojowe i laboratoria.

Część powierzchni laboratoryjnej będzie przeznaczona dla Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej, utworzonego przez trzy największe uczelnie Pomorza. W parku ma też działać Centrum Przetwarzania Danych.

Na razie nie wiadomo, ile firm będzie działało w parku po jego rozbudowie. PSSE prowadzi rozmowy z firmami, które są zainteresowane ulokowaniem swoich siedzib w GPN-T. Prezes PSSE, Teresa Kamińska powiedziała, że jednym z ważnych elementów parku jest otwarte także w piątek przedszkole. Powstało dlatego, żeby "wśród naukowców i przedsiębiorców pojawiły się kobiety: młode, z ogromnym potencjałem, które chciałyby kontynuować karierę".

Czytaj też:

Szansą Małopolski połączenie biznesu z nauką 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.