PARTNER PORTALU
  • BGK

122 sztuki rywalizują o Gdyńską Nagrodę

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 19:49

122 sztuki zakwalifikowały się do IV edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Rozstrzygnięcie nastąpi 19 listopada 2011 r. w Gdyni podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Laureat otrzyma statuetkę oraz 50 tys. zł.
- Liczba sztuk, które wpłynęły na tegoroczny konkurs, jest podobna jak w dwóch ostatnich latach, w wyjątkiem I Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, do której zgłoszono ponad 200 utworów. Swoje nowe sztuki nadesłali m.in. finaliści ubiegłorocznych edycji - Szymon Bogacz, Marek Kochan, Mateusz Pakuła, Zyta Rudzka, oraz debiutanci, którzy - co szczególnie cieszy - widzą w gdyńskim konkursie swoją szansę na wyjście z cienia i zaistnienie w szerszym obiegu teatralnym - poinformowała we wtorek Marzena Szymik-Mackiewicz z Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni.

Zgodnie z regulaminem konkursu, biorące w nim udział sztuki nie były dotąd wystawiane ani nagradzane w innych konkursach dramaturgicznych.

Tak jak w ubiegłych latach, gdyński konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw trzyosobowa Komisja Artystyczna (w składzie: Piotr Kruszczyński - reżyser, Wojciech Owczarski - profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Anna Zalewska-Uberman - teatrolog) wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej jedną czwartą tytułów, które przejdą do półfinału. Stanie się to po 30 czerwca.

Następnie w połowie września pięcioosobowa kapituła wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału.

W skład kapituły wchodzą: reżyser teatralny Maja Kleczewska, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" Jacek Kopciński, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i PWST w Krakowie, redaktor naczelny Gazety Teatralnej "Didaskalia" Grzegorz Niziołek, aktor i reżyser Jerzy Stuhr oraz redaktor naczelny czasopisma poświęconego dramaturgii współczesnej "Dialog" Jacek Sieradzki.

Ostateczny wybór zwycięzcy poprzedzi publiczne odczytanie finałowych sztuk. Będzie temu towarzyszyć dyskusja członków kapituły konkursu z autorami utworów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.