123 mln zł na rewitalizację mazowieckich miast

Zarząd Województwa Mazowieckiego zadecydował 26 lutego o dofinansowaniu 19 projektów rewitalizacji miast. Ich wartość wynosi prawie 156 mln zł.

Projekty przewidują rewitalizację kamienic, dróg, parków, kościołów oraz innych obiektów o wartości architektonicznej i historycznej.

Wśród nich jest m.in. odnowa kamienic przy Starym Rynku 21 i 23 w Płocku. Powstanie tam publiczne centrum wystawienniczo-edukacyjne. W Siedlcach przebudowany zostanie zabytkowy budynek Starego Szpitala.

Konserwacji poddany będzie neogotycki kościół katedralny w Radomiu. Otrzyma on też proekologiczne nowoczesne ogrzewanie. Remont i przebudowę przejdzie też w tym mieście Kamienica Starościńska i jej otoczenie.

W Ostrowii Mazowieckiej modernizację przejdzie budynek LO. Zrewitalizowane będą też zabytkowe Kramnice w Sochaczewie, park miejski im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim, stara część miasta Białobrzegi czy zespół budynków Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu. W historycznym budynku Kasyna w Pionkach powstanie Centrum Aktywności Lokalnej.

„Projekty rewitalizacyjne pozwalają uchronić dziedzictwo regionu, które jest jedną z jego najcenniejszych wartości. Trzeba pamiętać, że są to inwestycje nie tylko służące mieszkańcom, ale także wpływające na rozwój turystyki” – uważa marszałek Adam Struzik.

Na konkurs wpłynęło 114 zgłoszeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE