PARTNER PORTALU
 • BGK

13 mln zł z UE na modernizację Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 • pt/pap    13 lutego 2018 - 13:43
13 mln zł z UE na modernizację Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy znajdują się m.in. zabytki z czasów powstawania państwa Polskiego (fot.muzeumwlednicy)

Nowa sala wystaw o pow. ponad 1 tys. metrów kw. i specjalistyczne pracownie konserwatorskie mają się znaleźć w nowej zmodernizowanej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zarząd województwa wielkopolskiego przekazał na ten cel 13 mln zł ze środków UE.
W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy znajdują się m.in. zabytki z czasów powstawania państwa Polskiego. To właśnie w tym miejscu, na Ostrowie Lednickim, w X wieku powstał wczesnośredniowieczny gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej: Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I to jeden z najważniejszych zabytków początków państwa polskiego w X i XI wieku. Gród z reliktami pałacu i kościoła obejmuje teren liczący ok. 2,5 ha.

Z Ostrowa Lednickiego pochodzi też jedna z największych kolekcji zabytków z początków chrześcijaństwa, z najstarszym w Polsce relikwiarzem z fragmentem drzewa z krzyża Chrystusa. Niewykluczone, że relikwiarz jest pamiątką z czasu chrztu Mieszka I.

Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że mimo iż placówka posiada w swych zbiorach jedne z najcenniejszych zabytków w polskiej i europejskiej historii, to - mimo wielu starań - nadal nie są one odpowiednio eksponowane i udostępniane zwiedzającym.

Jak tłumaczył, muzeum - poza terenem otwartym - czyli m.in. wyspą Ostrów Lednicki, użytkuje zaadaptowane w 2000 r. na potrzeby muzeum zabudowania dawnego folwarku. Obecnie, dzięki 13 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, możliwa będzie modernizacja tego kompleksu budynków i utworzenie pełnowymiarowego, nowoczesnego muzeum. Łączny koszt realizacji tego projektu wyniesie niemal 20 mln zł.

"Z tego miejsca wyrastają korzenie naszej kultury i państwowości. Chcemy więc tej przestrzeni - oddalonej nieco od głównych szlaków komunikacyjnych - nadać takiego charakteru, że nie będzie wolno przejechać obok niej obojętnie" - podkreślił Wyrwa.

W nowej siedzibie powstaną m.in. pracownie naukowe, magazyny antropologiczne i archeologiczne, biblioteka, sale edukacyjne i sala wystawowa o powierzchni ponad 1 tys. metrów kw.

"Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, że stojąc przed wejściem jesteśmy +dziś+, natomiast idąc korytarzem cofamy się w czasie i przechodzimy przez stopnie z najważniejszymi momentami naszej historii, aż dochodzimy do X wieku" - tłumaczył Wyrwa.

Jednym z eksponatów wystawy stałej będzie m.in. pełna rekonstrukcja mostu, odnalezionego przez archeologów w jeziorze Lednickim. W zaaranżowanej leśnej scenerii prezentowane będą również zabytki z czasów przedchrześcijańskich, czyli bożki i obiekty prezentujące wierzenia dawnych Słowian. Siedziba muzeum zostanie także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących i niewidomych.

Umowę na dofinansowanie projektu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy podpisał we wtorek w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.

Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace mają się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Obiekt powinien zostać oddany do użytku pod koniec 2019 roku, natomiast otwarcie nowej siedziby Muzeum ma nastąpić na początku 2020 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.