PARTNER PORTALU
  • BGK

15. Śląskie Gody w skansenie. Jak będzie?

  • PAP    30 kwietnia 2010 - 18:01

15. edycja Śląskich Godów, całodziennej imprezy kulturalnej, która ma promować tradycyjne wartości Górnego Śląska, odbędzie się w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie 1 maja - w dzień św. Józefa Robotnika.
Jak powiedział społeczny rzecznik współorganizującego imprezę Związku Górnośląskiego (ZG) Dariusz Schmidt, jako że śląskie świętowanie musi rozpoczynać się mszą, zostanie ona odprawiona przed południem w znajdującym się w Górnośląskim Parku Etnograficznym drewnianym kościółku św. Józefa Robotnika.

Choć co roku o odprawianie mszy przed Godami proszono metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia, po raz pierwszy od 15 lat - wobec uczestnictwa w odbywającej się w tym samym czasie na Jasnej Górze pielgrzymce kapłanów - wyznaczył on na zastępstwo katowickiego biskupa pomocniczego Józefa Kupnego.

Później, aż do wieczora, na dwóch scenach będą występować zespoły regionalne, chóry i orkiestry dęte. Odbędzie się m.in. pokaz tradycyjnych śląskich strojów z kolekcji tworzonej przez Grzegorza Stachaka ze Świętochłowic, a także wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Olesia "Korzenie" - w chałupie ze Strzemieszyc.

Dla dzieci przewidziano występy, wspólną zabawę i warsztaty z magikiem, a dla wszystkich - jarmarczne, odpustowe kramy i atrakcje, warsztaty ceramiczne i wikliniarskie. Tej inauguracji sezonu w skansenie towarzyszyć będzie dwudniowa impreza tematyczna "Święty Florianie - patronie nasz" - o przeszłości i teraźniejszości straży pożarnej na Śląsku.

Śląskie Gody mają przyciągać wartościami Górnego Śląska, gdzie - jak mówił błogosławiony ks. Emil Szramek - ludzie potrafią pracować, ale potrafią też dobrze się bawić. Pomysł na Śląskie Gody powstał w 1995 r; pierwsze Gody odbyły się rok później - zgodnie z zasadą, by była to impreza inna niż gale biesiadne, na których wszędzie śpiewa się ten sam repertuar.

Związek Górnośląski powstał jako jedna z pierwszych dużych organizacji regionalnych w Polsce - 20 czerwca 1989 r. W tym roku, w 20. rocznicę powstania, w Piekarach Śląskich, gdzie co roku odbywa się zlot kół terenowych Związku, odbędzie kongres programowy tej organizacji. Obecnie w całym regionie czynnie działa 65 kół ZG.

Do najbardziej znanych przedsięwzięć Związku należą coroczne edycje Nagród im. Wojciecha Korfantego wręczanych osobom i instytucjom zasłużonym dla regionu, a także Śląskiego Śpiewania - dziecięcego konkursu śpiewaczego w gwarze śląskiej, gromadzącego w różnych latach od 5 do 15 tys. uczestników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.