PARTNER PORTALU
  • BGK

16 listopada Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

  • PAP    16 listopada 2014 - 07:53

"Prędkość zabija" - to tegoroczne hasło Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada 16 listopada. Obchodzony jest pod egidą ONZ i Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR).
"Wolniejszy ruch na drogach przyśpieszy globalne działania na rzecz ograniczenia liczby wypadków drogowych (...). Uczcijmy tegoroczny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, składając zobowiązanie uczynienia naszych dróg bezpiecznymi dla wszystkich uczestników ruchu drogowego" - czytamy w specjalnym przesłaniu sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-Moona.

Jak podają statystyki, na świecie co sekundę w wypadku drogowym ginie człowiek. Polska na tle innych krajów europejskich plasuje się pod tym względem na niekorzystnej pozycji, bo proporcjonalnie do liczby pojazdów i obywateli dochodzi u nas do większej liczby wypadków drogowych niż w innych państwach.

W zeszłym roku do policji zgłoszono 35 847 wypadków na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W porównaniu z 2012 r. liczba ta spadła o 1,2 tys. wypadków, czyli o ponad 3 proc. W wyniku wypadków drogowych 3 357 osób poniosło śmierć - ponad 1,1 tysiąca z tej liczby to piesi. Ofiar śmiertelnych w 2013 r. było o 214 mniej niż rok wcześniej, a w porównaniu z 2011 r. - o 839 osób. W wypadkach rannych zostało 44 059 osób.

Od lat niezmienną przyczyną niekorzystnych statystyk na polskich drogach jest notoryczne przekraczanie dozwolonej prędkości. Znaczenie ma również stan dróg - w ostatnich latach odnotowuje się tu poprawę, ale według Najwyższej Izby Kontroli wciąż jest wiele dróg (szczególnie tych niższej kategorii), które w trybie pilnym powinny być wyremontowane. Chodzi przede wszystkim o budowę bezkolizyjnych skrzyżowań oraz rozdzielenie pasów jazdy w przeciwległych kierunkach.

Czytaj też: Resort rozwoju zgadza się z NIK: trzeba budować drogi

Kolejną przyczyną wypadków drogowych jest jazda po spożyciu alkoholu. Ze statystyk wynika, że pijani kierowcy są sprawcami 13 proc. śmiertelnych wypadków - w pozostałej części przyczyną jest nadmierna prędkość i niedostosowanie sposobu jazdy do warunków na drodze.

Z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 25 mln pojazdów silnikowych, a położenie naszego kraju na mapie Europy, jego usytuowanie na szlaku transportowym wschód-zachód generuje bardzo duży ruch tranzytowy. KGP i Straż Graniczna podają, że w 2013 roku przez zewnętrzne granice UE do Polski wjechało 13 686 839 pojazdów, w tym 11 491 014 samochodów osobowych.

W listopadzie przyszłego roku w Brazylii ma się odbyć II Globalna Konferencja Wysokiego Szczebla na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mają tam zostać przedstawione dokonania i zamierzenia legislacyjne państw członkowskich ONZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.