PARTNER PORTALU
  • BGK

16 sierpnia decyzja ws. Światowego Jamboree w 2023 r. Gdańsk jednym z kandydatów

  • PAP/JS    10 sierpnia 2017 - 20:38
16 sierpnia decyzja ws. Światowego Jamboree w 2023 r. Gdańsk jednym z kandydatów
Gdyby Gdańsk został miastem-gospodarzem Światowego Jamboree, musiałby też zorganizować w 2021 r. europejski zlot skautowy EuroJam (fot. JS)

16 sierpnia w Baku odbędzie się prezentacja kandydatów i wybór organizatora 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Do tej roli pretendują Korea Południowa i Polska – konkretnie Gdańsk, który chce zorganizować zlot na Wyspie Sobieszewskiej.
• 16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej zorganizowany zostanie festyn, podczas którego - dzięki telebimowi, można będzie na żywo śledzić przebieg głosowania w Baku.

• Gdyby Gdańsk został miastem-gospodarzem Światowego Jamboree, musiałby też zorganizować w 2021 r. europejski zlot skautowy EuroJam.

W Gdańsku odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca wyjazd do Baku polskiej delegacji, która będzie reprezentować miasto na konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). To w trakcie tego spotkania zapadnie decyzja dotycząca lokalizacji Jamboree Skautowego w 2023 r.

Jak poinformowali przedstawiciele ZHP, do Baku uda się 50-osobowa delegacja, w skład które wejdą przedstawiciele miasta Gdańska, ZHP i rządu RP.

Naczelnik ZHP harcmistrzyni Małgorzata Sinica poinformowała, że WOSM to konferencja, na której skauci z całego świata spotykają się, by rozmawiać o skautowej przyszłości. Wyjaśniła, że w trakcie spotkania przedstawiciele skautów z około 160 krajów będą prezentować swoją działalność i chwalić się tym, co udało im się zrobić w ostatnim czasie. Skauci przygotują też prezentacje swoich krajów, a Polską wizytówką ma być m.in. zespół złożony z kilkuletnich dzieci grających na elektrycznych skrzypcach. "Zaprosimy też na polski poczęstunek" - dodała Sinica.

Wyjaśniła, że w trakcie spotkania - 16 sierpnia, odbędzie się tajne głosowanie, którego wyniki zdecydują, gdzie w 2023 roku odbędzie się 25. Światowe Jamboree Skautowe. Sinica dodała, że każdy kraj, niezależnie od jego wielkości, a co za tym idzie, niezależnie od wielkości działających w nim organizacji skautowskich, będzie miał 6 głosów.

Poinformowała, że polscy harcerze przez ostatnich kilka lat prowadzili działania promujące Polskę i Gdańsk jako potencjalnych organizatorów zlotu. Przypomniała, że ZHP o chęci kandydowania do organizacji imprezy poinformował w 2011 r., a w 2014 r. zyskał gwarancje rządowe dot. pomocy w przeprowadzeniu przedsięwzięcia w razie ewentualnej wygranej. Sinica przypomniała też, że zorganizowaniem u siebie Jamboree zainteresowanych było sześć polskich gmin, a w 2015 r. wybrano spośród nich Gdańsk.

"Trzymamy kciuki za naszą kandydaturę" - powiedział obecny na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dodał, że organizacja Jamboree w Gdańsku byłaby "wielką promocją Polski i Gdańska wśród rodziny skautowej".

16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej zorganizowany zostanie festyn, podczas którego - dzięki telebimowi, można będzie na żywo śledzić przebieg głosowania w Baku.

Gdyby Gdańsk został miastem-gospodarzem Światowego Jamboree, musiałby też zorganizować w 2021 r. europejski zlot skautowy EuroJam. W myśl umów zawartych między ZHP a samorządem Gdańska w tym mieście - na Wyspie Sobieszewskiej, w przyszłym roku ma się odbyć także Zlot Gdańsk 2018 organizowany z okazji 100-lecia ZHP. W trwającym 11 dni spotkaniu udział ma wziąć około 15 tysięcy harcerzy, wśród nich także skauci z zagranicy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.