PARTNER PORTALU
  • BGK

16 stycznia rusza w stolicy "Zima w mieście"

  • PAP    9 stycznia 2012 - 18:08
16 stycznia rusza w stolicy "Zima w mieście"

Bezpłatne zajęcia sportowe, edukacyjne i kulturalne przygotowano w Warszawie na ferie dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "Zima w mieście", która potrwa od 16 do 27 stycznia.
Na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) Włodzimierz Paszyński powiedział, że program tegorocznej "Zimy w mieście" jest podobny do ofert z poprzednich lat.

- Nie wprowadzamy zmian, dlatego że te zasady, które przyjęliśmy kilka lat temu, się sprawdzają - podkreślił.

Dodał, że w tym roku nie będzie imprezy rozpoczynającej akcję.

Podczas ferii zimowych w 106 punktach dziennego pobytu - w większości zlokalizowanych w szkołach podstawowych i gimnazjach - przez pięć dni w tygodniu będą się odbywały zajęcia dla młodszych dzieci. Dziennie będzie mogło z nich korzystać 10 tys. uczniów. W zależności od placówki, w godzinach od 7-7.30 lub 8 do godz. 16 lub 17.

W sześciu punktach w szkołach specjalnych z zajęć będzie mogło skorzystać 270 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Mają oni zapewniony bezpłatny dojazd do placówek "Zimy w mieście".

Dyrektor stołecznego biura edukacji Joanna Gospodarczyk poinformowała, że opłata za wyżywienie wprowadzona w ubiegłym roku nie zmieniła się i wynosi 7 zł dziennie za dwa posiłki, w tym jeden ciepły - obiad. Drugi posiłek, w zależności od decyzji wychowawców, to podwieczorek lub śniadanie.

Gospodarczyk podkreśliła, że dzieci mogą zostać zwolnione z opłat za posiłek na podstawie decyzji ośrodków pomocy społecznej lub dyrektorów szkół.

- To bardzo uproszczona procedura. Szkoły są przygotowane. Rodzice mogą zgłosić, że nie są w stanie zapłacić za posiłek dziecka - dodała.

Poinformowała, że w ubiegłym roku z opłat zostało zwolnionych niecałe 20 proc. dzieci.

Z kolei starsze dzieci i młodzież, które przemieszczają się komunikacją samodzielnie, będą mogły uczestniczyć w zajęciach w 162 punktach specjalistycznych zlokalizowanych w szkołach, bibliotekach, domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji. Przewidziano ofertę dla ponad 13 tys. osób.

Zajęcia sportowe będą się odbywać w 38 obiektach - pływalniach, boiskach i w halach sportowych. Dostępnych jest 14 sztucznych lodowisk. Na Górce Szczęśliwickiej instruktorzy będą uczyć jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Z kolei w skateparku będzie można nauczyć się jazdy na rolkach i deskorolkach. Organizowane będą zawody, turnieje, konkursy i gry rekreacyjno sportowe. Dzieci z niezorganizowanych grup będą mogły wziąć w nich udział na podstawie legitymacji.

Centrum Nauki Kopernik przygotowało 1,2 tys. darmowych wejściówek, Muzeum Narodowe poprowadzi 28 lekcji muzealnych w galeriach Królikarni. Zaproszenia dla 1,2 tys. dzieci ma także warszawskie ZOO. Oferty przygotowały też m.in. Dom Spotkań z Historią, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Muzeum Fryderyka Chopina.

Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Fundacja Ogrody Muzyczne zapraszają na kinowe animacje dzieł operowych w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych. W ramach szkoły gotowania Zima 2012 "Wiem, co jem" dzieci będą mogły nauczyć się, jak przygotować samemu słodycze z ziaren zbóż, miodu i czekolady.

Z kolei straż miejska przygotowała zajęcia m.in. z samoobrony. Strażnicy poprowadzą też zajęcia na temat zdrowego i aktywnego stylu życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, spotkania na temat bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku, kontaktów z osobami obcymi i ryzykownych zachowań.

Placówki biorące udział w "Zimie w mieście" otrzymają karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup środkami komunikacji miejskiej.

Koszt programu "Zima w mieście", finansowanego przez stolicę, to ok. 2,5 mln zł. Szczegółowe informacje na temat programu akcji można znaleźć na stronie: www.zima.warszawa.pl, www.um.warszawa.pl/zima.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.