PARTNER PORTALU
  • BGK

17 artystów ze stypendiami prezydenta Białegostoku

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 14:49
17 artystów ze stypendiami prezydenta Białegostoku
- To są środki, które zostały zainwestowane w państwa twórczość - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (Fot. PTWP)

17 młodych oraz profesjonalnych artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, wystawy czy płyty muzyczne.
  • Prezydent przyznaje stypendia artystyczne w dwóch kategoriach "Młodzi twórcy" (do 35 roku życia) oraz "Twórcy profesjonalni". Tegoroczne stypendia otrzymało na swoje przedsięwzięcia 17 artystów.
  • Stypendia dla "Młodych twórców" otrzymało dziewięć osób. To stypendia roczne i półroczne w wysokości od 9 tys. zł do 14 tys. zł.
  • Stypendia dla "Twórców profesjonalnych" w wysokości od 10 tys. zł do 21 tys. zł przyznano ośmiu osobom.

W czwartek w Pałacyku Gościnnym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył stypendia artystom. - To są środki, które zostały zainwestowane w państwa twórczość - powiedział. Dodał, że "nie samym chlebem człowiek żyje" i ważne są także "potrzeby duchowe". Dlatego - podkreślił - miasto chce wspierać artystów, którzy tworzą i wzbogacają ofertę kulturalną Białegostoku.

Prezydent życzył artystom, żeby "wypływali na szerokie wody Polski i międzynarodowe".

Stypendia dla "Młodych twórców" otrzymało dziewięć osób. To stypendia roczne i półroczne w wysokości od 9 tys. zł do 14 tys. zł.

Otrzymał je m.in. Jędrzej Dondziło, jeden z twórców i organizatorów festiwalu muzyki elektronicznej i hip-hop Up To Date Festival. Dondziło jest także didżejem. W ramach stypendium zrealizuje projekt "Detekk". - To mój pseudonim artystyczny - powiedział dziennikarzom Dondziło. Mówił, że choć tworzy od blisko 20 lat, bardziej jest znany ze swojej działalności organizatorskiej. Dodał, że dzięki stypendium wróci do swojej twórczości, która "przez wiele lat leżała na półce i czekała na dobry moment".

Wsparcie dla filmu "Kartki" otrzymał Michał Krot, który jest już stypendystą prezydenta Białegostoku. W ubiegłym roku otrzymał stypendium na film o twórcach kina niezależnego "Hollywood Białystok". W tym roku chce nakręcić film dokumentalny o czasopiśmie literackim wydawanym w Białymstoku w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

Stypendia dla "Twórców profesjonalnych" w wysokości od 10 tys. zł do 21 tys. zł przyznano ośmiu osobom, m.in. Wiktorowi Kuciowi na wydanie płyty "Swada". Jak powiedział Kuć dziennikarzom, będzie to połączenie muzyki: elektronicznej, tradycyjnej z Podlaskiego, białoruskiej i tatarskiej.

Jak poinformowano podczas spotkania, dotychczas przyznano stypendia artystyczne na ponad 260 projektów na łączną kwotę ponad 2,1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.