PARTNER PORTALU
  • BGK

20 tys. turystów zwiedziło zaporę i elektrownię w Solinie

  • PAP    9 sierpnia 2013 - 11:45
20 tys. turystów zwiedziło zaporę i elektrownię w Solinie

- Ok. 20 tys. turystów zwiedziło w tym roku zaporę i elektrownię wodną w Solinie w Bieszczadach - poinformowała w piątek rzeczniczka elektrowni Iwona Hawliczek.
"Trasa wycieczek prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Dociera sześć metrów pod lustro Zalewu Solińskiego. Temperatura wynosi sześć stopni Celsjusza" - powiedziała Hawliczek.

Dodała, że wewnątrz zapory jest 2,5 kilometra korytarzy służących do kontroli tego sztucznego zbiornika wodnego. Obiekt można zwiedzać w grupach lub indywidualnie. Zwiedzanie podzielone jest na dwa etapy.

W pierwszym turyści oglądają film pokazujący wytwarzanie energii odnawialnej oraz wystawę archiwalnych zdjęć przedstawiających kolejne etapy budowy zapory i elektrowni w Solinie. W kolejnym poznają zaporę i elektrownię.

Budowę zapory wodnej na Sanie w Solinie-Myczkowcach rozpoczęto w 1960 r. Do użytku została przekazana w 1968 r. Zapora ma 82 m wysokości, a pojemność zbiornika wynosi pół miliarda metrów sześciennych. Powierzchnia zalewu obejmuje 2105 hektarów, a długość linii brzegowej - 150 km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.