PARTNER PORTALU
  • BGK

29 gmin i powiatów decyduje razem

  • decydujmyrazem.pl    7 listopada 2011 - 18:46

Zakończył się drugi i ostatni nabór samorządów zainteresowanych udziałem w projekcie „Decydujmy razem”. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprosiła do współpracy 29 gmin i powiatów z 8 województw w Polsce.
Dołączą one do samorządów, które już od niespełna roku uczestniczą w projekcie wprowadzającym nową jakość w relacje między obywatelami, a administracją lokalną.

Chęć udziału w projekcie zgłosiło wiele gmin i powiatów z województw w których prowadzona była rekrutacja

– Ogromnie cieszymy się z tak pozytywnego odzewu na nasze zaproszenie – mówi Monika Eilmes-Glegoła, kierownik projektu „Decydujmy razem” w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Oznacza to, że projekt stał się rozpoznawalny wśród samorządowców, a oni sami wiedzą, że naprawdę warto do niego dołączyć.

Do projektu „Decydujmy razem” dołączą następujące gminy i powiaty:

Województwo  pomorskie  

Gmina Choczewo, gmina Kościerzyna, gmina Ostaszewo i powiat Kartuzy.

Województwo lubelskie 
 
Gmina Hrubieszów, gmina Kraśnik, gmina Turobin oraz powiat Krasnystaw. 

Województwo warmińsko-mazurskie
 
Gmina Godkowo, gmina Reszel, gmina Pisz oraz powiat Bartoszyce.

Województwo śląskie

Gmina Czeladź, gmina Tarnowskie Góry, gmina Świerklaniec i powiat Częstochowa.
   
Województwo łódzkie  

Gmina Brzeziny, gmina Zgierz i gmina Rokiciny.

Województwo podkarpackie

Gmina Nowa Dęba, gmina Przemyśl oraz powiat Stalowa Wola

Województwo lubuskie  

Gmina Lubiszyn, gmina Dąbie i powiat Świebodzin

Województwo kujawsko - pomorskie  

Gmina Dobrzyń nad Wisłą, gmina Aleksandrów Kujawski, gmina Cekcyn oraz Powiat Wąbrzeźno

Wybrane samorządy rozpoczną teraz testowanie jednego z modeli partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki w wybranym przez siebie obszarze (zatrudnienie, integracja społeczna, przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój).

Powołane zostaną zespoły, których pracę merytorycznie wesprą doradcy Fundacji, a nadzorować będą koordynatorzy regionalni. Zespoły będą pracować nad dokumentem – strategią lub programem. Dokumenty te będą poddane konsultacjom społecznym, a następnie przedstawione Radom gminy/powiatu w formie projektu uchwały. Po uchwaleniu dokumentów przez rady członkowie zespołów partycypacyjnych będą monitorować wdrażanie i wspierać wypracowaną wspólnie strategię lub program.

Udział w projekcie, którego jednym z głównych zadań jest upowszechnienie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu decyzji publicznych, jest niewątpliwym źródłem prestiżu dla samorządów. W projekt zaangażowanych jest, po zakończonej właśnie rekrutacji, w sumie 108 samorządów z czego 60 pracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizując ścieżkę indywidualną laboratoriów partycypacji publicznej, pozostałe natomiast wykorzystują ścieżkę subregionalną pod skrzydłami Stowarzyszenia CAL. Zakończenie projektu nastąpi w 2014 roku.

Samorządy, które nie znalazły się wśród 108 gmin i powiatów zakwalifikowanych do udziału w projekcie, a zainteresowane są zagadnieniami związanymi z partycypacja publiczną będą mogły wziąć udziału w bezpłatnej Akademii Lokalnych Polityk Publicznych.

Tematyka zajęć Akademii jest ściśle powiązana z politykami publicznymi: zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości, zatrudnienia oraz integracji społecznej. Akademia w sposób praktyczny pokazuje doświadczenia samorządów uczestniczących w pilotażu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.