29 mln na sztukę w "Elektrowni"

W drugiej połowie tego roku rozpocznie się modernizacja i rozbudowa XIX-wiecznego budynku elektrowni w Radomiu, gdzie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 29 mln zł.
29 mln na sztukę w "Elektrowni"

Inwestycja rozłożona jest na trzy lata. Jej zakończenie planowane jest na 2012 rok.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego. Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum będzie mieć ponad 5000 metrów kw. powierzchni i trzy poziomy.

Zastępca dyrektora ds. artystycznych Zbigniew Belowski powiedział, że mimo modernizacji i rozbudowy zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy industrialny charakter. - Powstanie tutaj m.in. siedem sal wystawowych, kino na 140 miejsc, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe - wyjaśnił szef "Elektrowni".

Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Będzie się w nim mieścić galeria małych form, o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie dziesięć lat w spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Od 1997 roku wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz A. Wajda przekazuje radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.

Istniejące od 2005 roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest obecnie jedną z najbardziej prężnie działających placówek kultury w Radomiu. Organizuje wystawy o charakterze ogólnopolskim, prowadzi działalność wydawniczą, organizuje koncerty i festiwale filmowe, m.in. w grudniu odbywa się tutaj Zimowy Przegląd Filmowy "Koksownik".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE