PARTNER PORTALU
  • BGK

29 mln na sztukę w "Elektrowni"

  • PAP    12 kwietnia 2010 - 08:36
29 mln na sztukę w "Elektrowni"

W drugiej połowie tego roku rozpocznie się modernizacja i rozbudowa XIX-wiecznego budynku elektrowni w Radomiu, gdzie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 29 mln zł.
Inwestycja rozłożona jest na trzy lata. Jej zakończenie planowane jest na 2012 rok.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego. Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum będzie mieć ponad 5000 metrów kw. powierzchni i trzy poziomy.

Zastępca dyrektora ds. artystycznych Zbigniew Belowski powiedział, że mimo modernizacji i rozbudowy zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy industrialny charakter. - Powstanie tutaj m.in. siedem sal wystawowych, kino na 140 miejsc, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe - wyjaśnił szef "Elektrowni".

Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Będzie się w nim mieścić galeria małych form, o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie dziesięć lat w spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Od 1997 roku wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz A. Wajda przekazuje radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.

Istniejące od 2005 roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest obecnie jedną z najbardziej prężnie działających placówek kultury w Radomiu. Organizuje wystawy o charakterze ogólnopolskim, prowadzi działalność wydawniczą, organizuje koncerty i festiwale filmowe, m.in. w grudniu odbywa się tutaj Zimowy Przegląd Filmowy "Koksownik".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.