PARTNER PORTALU
  • BGK

3,4 tys. placówek w bibliotecznym programie

  • PAP    20 września 2011 - 12:47
3,4 tys. placówek w bibliotecznym programie

Ponad 1,5 tys. bibliotek z małych miejscowości zakwalifikowało się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek.
Otrzymają one – podobnie jak 1, 9 tys. bibliotek z pierwszej tury programu – sprzęt informatyczny, granty oraz ofertę szkoleń dla pracowników.

Czytaj też: Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

O przyjęcie do drugiej rundy programu starało się ponad 1,7 tys. bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach w całej Polsce. W drugiej edycji programu najwięcej placówek przyjęto w woj. lubelskim – 211.

Czytaj też: 214 placówek w Programie Rozwoju Bibliotek

W programie mogą uczestniczyć biblioteki publiczne z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz z tych gmin miejskich, które liczą do 20 tys. mieszkańców. Takich bibliotek w całym kraju jest ponad 6500. Część z nich – prawie 1900 placówek – bierze już udział w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, który ruszył w 2009 roku.

Biblioteki te otrzymały sprzęt informatyczny: komputery, laptopy, drukarki, projektory multimedialne, a pracujący w nich bibliotekarze wzięli udział w cyklu szkoleń.

Tematyka szkoleń obejmowała poszerzanie oferty biblioteki, dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców (np. zorganizowanie klubu filmowego, szkolenia komputerowego dla seniorów). Bibliotekarze podczas szkoleń opracowali także trzyletnie plany rozwoju swoich placówek, a na wymienione w nich zadania mogli pozyskać dofinansowanie w konkursie grantowym „Aktywna biblioteka”.

Teraz z tych wszystkich działań skorzystają biblioteki, które zakwalifikowały się do drugiej rundy programu.

Aby biblioteka wzięła udział w programie, niezbędna jest zgoda urzędu gminy. „Udział w programie daje bibliotekom i całej gminie wymierne korzyści, ale też wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. Wśród nich jest np. wydłużenie godzin pracy biblioteki. Skoro biblioteka otrzymuje komputer, to chcemy, aby jak najwięcej mieszkańców mogło z niego skorzystać. Poparcie wójtów i burmistrzów jest więc kluczowe i niekiedy przesądza o udziale biblioteki w programie” – powiedział Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi Program Rozwoju Bibliotek, podczas wtorkowego spotkania w Warszawie przedstawicieli zakwalifikowanych do drugiej tury programu placówek.

Poprzez cykl szkoleń bibliotekarze uczestniczący w programie dowiedzą się, jak organizować ciekawe wydarzenia dla mieszkańców, jak rozpoznawać ich potrzeby, jak zdobyć pozabudżetowe fundusze czy wypromować swoją placówkę.

Do bibliotek trafi też sprzęt informatyczny – komputery, laptopy i tzw. urządzenia wielofunkcyjne, służące do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania. Dorota Kostowska, specjalistka ds. współpracy z uczestnikami programu, z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, podkreśliła, że dla oceniających wnioski ekspertów liczyła się nie tyle skala zaplanowanych przez biblioteki działań, co angażowanie i włączanie do uczestnictwa w kulturze różnorodnych grup – młodzieży, dorosłych czy seniorów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-09-20 14:39:15

    Ten z czasem nabywa Umysłu potęgi, Kto w zaciszu książnic, Pilnie czyta księgi.