PARTNER PORTALU
  • BGK

3 grudnia rozbłyśnie świąteczna iluminacja w Warszawie

  • PAP/JS    21 listopada 2016 - 17:41
3 grudnia rozbłyśnie świąteczna iluminacja w Warszawie
W tym roku ozdoby inspirowane są przede wszystkim płatkami śniegu i lodowymi kryształami. (fot. UM Warszawa)

• 3 grudnia na warszawskich ulicach rozbłyśnie świąteczna iluminacja złożona z niemal 1,3 tys. elementów dekoracyjnych i prawie 4,5 mln energooszczędnych diod; instalacje rozciągną się na ponad 20 kilometrach.
• Miasto na tegoroczne iluminacje wyda 6,5 mln zł.
W tym roku ozdoby inspirowane są przede wszystkim płatkami śniegu i lodowymi kryształami. Podobnie, jak w poprzednich latach "główną osią" świątecznych dekoracji będzie Trakt Królewski - od pl. Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu.

Ponadto w tym roku świąteczne dekoracje zabłysną m.in. na moście Poniatowskiego, w al. Solidarności (wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), na ul. Marszałkowskiej, pl. Bankowym i ul. Mokotowskiej. Świetlne ozdoby rozbłysną również po prawej stronie Wisły, m.in. na ulicach: Francuskiej, Ząbkowskiej, Targowej i placu Wileńskim.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska powiedziała na poniedziałkowej konferencji w stołecznym ratuszu, że bardzo duże zmiany nastąpią w miejscach ozdabianych w poprzednich latach.

"Myślę, że takie najbardziej spektakularne zmiany to Krakowskie Przedmieście, gdzie dekoracja jest imponująca i robi olbrzymie wrażenie. Również zmiany nastąpią na Starym Mieście, ale myślę, że to co zadziwi warszawiaków najbardziej, to zmiana choinki na pl. Zamkowym" - powiedziała Kaznowska.

Czytaj też: Boże Narodzenie 2016: Ile za iluminacje i dekoracje w polskich miastach?

Przez kilka ostatnich lat na pl. Zamkowym stała choinka w kształcie stożka, w tym sezonie miasto wraca do choinki w tradycyjnym kształcie - wyjaśniła Kaznowska. 27-metrowa choinka będzie sztuczna, choć, jak przekonywała wiceprezydent, wygląda jak żywa.

Przewodnim elementem dekoracyjnym na ulicach Starówki będą baldachimy, świetlne sufity zostaną zamontowane nad ul. Piwną, Świętojańską, Zapiecek, Nowomiejska i Freta. Jak co roku na Rynku Starego Miasta działać będzie lodowisko. Na dzieci atrakcje mają czekać m.in. na skwerze Hoovera, gdzie stanie ciuchcia i olbrzymia chata św. Mikołaja - zapowiedziała Kaznowska.

W sumie iluminacja "Sen o zimowej Warszawie" będzie składać się z prawie 4,5 mln energooszczędnych diod ledowych i niemal 1,3 tys. elementów dekoracyjnych, o prawie 500 więcej niż w ubiegłym roku.

Nie zabraknie świetlnych instalacji, m.in. pawia w Alejach Ujazdowskich, "Czarującego autobusu" na pl. na Rozdrożu, "Bramy Życzeń" na pl. Grzybowskim, "Śnieżnego Planetarium" przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu czy misia, za pomocą którego będzie można sterować dekoracją świetlną; stanie on na rynku mariensztackim.

Świąteczna iluminacja rozbłyśnie 3 grudnia, zaraz po zapadnięciu zmroku. "W tym roku dekoracje +odpali+ nam czujnik zmierzchowy oświetlenia ulicznego, czyli godzina mniej więcej 15.28" - powiedziała Kaznowska.

Podkreśliła, że w tym roku nie będzie jednego centralnego punktu, w którym mieszkańcy będą zgromadzić się, aby obejrzeć inaugurację iluminacji. Na Trakcie Królewskim będzie kilka punktów z różnymi atrakcjami - przy pomniku Kopernika świąteczne przeboje wykona orkiestra dętej i chóru, przy hotelu Bristol aktorzy z Teatru Akt wcielą się w grupę skrzatów, a przy kościele św. Anny będzie można spróbować swoich sił w dekorowaniu pierników.×
KOMENTARZE (1)

  • Aga, 2016-11-25 10:06:24

    Szkoda że obecnie rządzący zapomnieli że Trakt Królewski kończy się w Wilanowie i zapomnieli w tym roku że zawsze tam kończyła się świąteczna iluminacja. Widocznie nikt z obecnej partii nie zamieszkuje w tych okolicach wiec gorszy sort z okolic dolnego Mokotowa, Sadyby i Wilanowa można olać.Żenada...  rozwiń